RUS HEYET SON KARAR İÇİN MISIR’I DENETLEYECEK

Rus yetkililer Mısır otellerindeki güvenlik önlemlerini değerlendirecek. Federal Turizm Ajansı başkanı Zarina Doğuzova ve Federal Tüketici Haklarının Korunması ve İnsan Refahı Servisi başkanı Anna Popova, Mısır Eski Eserler ve Turizm Bakanı Khaled Al-Anani başkanlığındaki Mısır heyetiyle görüştü. Federal Turizm Ajansı basın servisi, iletişimin video konferans modunda gerçekleştiğini bildirdi.

Görüşmenin ana konusu Mısır’daki koronavirüs ile ilgili durum, pandeminin yayılmasını önleme önlemleri ve Mısır tatil köylerinin altyapısının Rus turistleri almaya hazır olup olmadığıydı.

Açıklamada “Rusya’dan Mısır tatil beldelerine uçuşlardaki kısıtlamaların iptali ve Rus turistlerin sağlığının güvence altına alınmasıyla ilgili olarak, Rospotrebnadzor, Rostourism ve diğer ilgili idari makamlardan oluşan bir Rus heyetinin Arap Cumhuriyeti’ne gönderilmesi konusunda anlaşmaya varıldı. Mısır, epidemiyolojik durumun ortak bir değerlendirmesi, turistlerin konaklama yerlerinde önleyici tedbirler, laboratuvarların ve tıbbi kurumların olanakları için. Ayrıca yakın gelecekte Rospotrebnadzor ile Mısır Sağlık Bakanlığı arasında enfeksiyonlarla mücadelede işbirliğine ilişkin bir mutabakat anlaşması hazırlanarak imzalanması planlanıyor” denildi.

Aynı zamanda bakanlık, heyetin ziyaretinin ne zaman gerçekleşebileceğini belirtmedi. Gezinin tarihi ve programı gelecekte kararlaştırılacaktır.

Zarina Doğuzova ayrıca durumu sürekli izleyecek ve Rus turistlerle ilgili bilgi alışverişinde bulunacak bir Rus-Mısır temas grubu oluşturmayı da önerdi.

Aslında, Mısır’ı açma kararı, Haziran 2021’de Rusya ile Türkiye arasındaki uçuşların yeniden başlatılması kararının alındığı aynı senaryoya göre verilecek.

Şu anda Mısır, yeni koronavirüs vakalarının sayısında önemli bir düşüş kaydediyor. 12 Temmuz’da ülkede sadece 110 enfeksiyon kaydedildi. Yedi kişi öldü.

Ayrıca Şarm El-Şeyh ve Hurgada otellerinde tüm personelin koronavirüse karşı aşılanma süreci tamamlanıyor. Enfeksiyonlardaki düşüş, Mısırlı yetkililerin oteller için maksimum doluluk oranını maksimum kapasitenin %50’sinden %70’ine yükseltmesine izin verdi.

Vladimir Putin, 8 Temmuz’da Mısır tatil beldelerine uçuş yasağını kaldıran bir kararname imzaladı. Şimdi piyasa, hava trafiğinin fiili olarak yeniden başlamasının parametreleri ve zamanlaması ile ilgili karargahın kararını bekliyor.

Bir yanıt yazın