RUSYA TURİZMCİLER BİRLİĞİ’NDEN UÇUŞ YASAĞININ ERTELENMESİNE TEPKİ

Rusya’nın Rusya uçuşlarını 21 Haziran’a kadar erteleme kararıyla ilgili açıklama yapan Rusya Turizmciler Birliği basın sözcüsü Irina Turina, charter uçuş yasağının uzatılmasının sektör için ağır bir darbe olduğunu söyledi. Yapılan ertelemeyle yarım milyon turistin mağdur olduğuna işaret etti.

Yasağın uzatılma kararının da son anda alınmasını eleştiren Turina, mayıs sonuna kadar Türkiye’ye tur paketi satın alan yarım milyon turistin yüzde 60’ının turları iade etmediğini ya da başka destinasyona yönelmediğini ve sabırla Türkiye’nin açılmasını beklediğini hatırlattı.

Türkiye mağdurlarına yarım milyon turist daha eklendi

TürkRus haber sitesinin yayınladığı habere göre Turina, “Bu durumdaki yüz binlerce turiste, haziran ve sonrası için Türkiye’ye tur satın alan yaklaşık yarım milyon kişi daha eklendi. Tur operatörlerinin artık onlara sunacak bir ürünü de yok. Çünkü tüm önemli yabancı destinasyonlar kapalı. Rus tatil beldelerinde ise neredeyse hiç boş yer yok. Türk tatil beldelerinin sunduğu seviye de yok. Şimdi, yasağın uzatılması nedeniyle, bazı turistler paralarını geri almaya çalışacaklar. Ama hiç satış yok ki iade edecek para olsun” diye kaygılarını dile getirdi.

2019 yılı Haziran ayında 1 milyon Rus turist gelmişti

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre 2019 yılının Haziran ayında Rusya’dan Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı 1 milyon 35 bin 745 kişi iken bu sayı 2020 yılının Haziran ayında yüzde 99,61 oranında düşüşle 4006 kişiye gerilemişti.

Bir yanıt yazın