Rusya’ya dışardan gelen Covid, ağırlıklı olarak hangi ülkeden geldi?

Rusya’nın kafası karışık mı?

Rusya Federasyonu baş sağlık doktoru Rospotrebnadzor Anna Popova, yurdışından gelen koronavirüs vakalarını yorumlarken çok ilginç br iddiada bulundu. 

Rusya Federasyonu baş sağlık doktoru Rospotrebnadzor Anna Popova, yurdışından gelen koronavirüs vakalarının büyük çoğunluğunun Türkiye’den kaynaklandığını ileri sürdü.

1 Ağustos’ta Türkiye ile sınırın açılmasının ardından yaklaşık 1,5 milyon kişinin buradan Rusya’ya döndüğünü kaydeden Popova, “Genel izlememizde yurtdışından 10 binden fazla pozitif gelen vaka sayısının % 90’ı Türkiye Cumhuriyeti’nden dönen kişilerdir.” dedi.

Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği (RST) basın sekreteri Irina Tyurina ise uçuşların yeniden başlamasından bu yana, ülkede dinlenen Rus turistlerin % 1’den azının Türkiye’de koronavirüse yakalandığını söyledi.

Bu tahminler ve oranlar; Temmuz-Eylül aylarında yurt dışı seyahatlerinin % 90’ından fazlasının Türkiye’ye olduğu bklentisinden kaynaklanıyor.

Türkiye’de kaç Rus Covid’den öldü?

Öte yandan Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov tatil sezonunun başlamasından bu yana Türkiye’de 11 Rus turistin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı.

TASS ajansına konuşan Aleksey Yerhov, 30 Ekim itibariyle Türkiye’de 11 Rus turistin korona nedeniyle hayatını kaybettiğini, toplam 326 Rus turistin koronaya yakalandığını ve bunlardan 31’inin ise hastaneden tedavi altında olduğunu açıkladı. Yerhov, 87 Rus turistin de Türkiye’de karantinada olduğunu ifade etti.

Rusya’dan uçuşlar azalacak mı?

Öte yandan Interfax’da yer alan iddiaya göre; Rusya ve Türkiye’nin turizm sezonunun sona ermesi nedeniyle iki ülke arasındaki yolcu uçuşlarının sıklığını azaltma konusunu inceledikleri, öncelikle charter uçuşlarını bakıldığı söylendi.

Bir yanıt yazın