TERCİHLERDE İSPANYA VE TÜRKİYE YARIŞI

Turespaña trend raporu

Yeni Turespaña trend raporlarına göre 2022 yaz sezonu için 25 kaynak pazarın seyahat talebinde İspanya, hem tatil yapmayı düşünenlerde hem de rezervasyonlarda yüksek değerlere sahip. Özellikle Almanya, İngiltere ve Fransa pazarında: COVID-19 pandemisinden önce kaydedilen verilere yaklaştı.

Türkiye de toparlanıyor

Turespaña’nın önümüzdeki yaz sezonu için 25 ihraç eden pazardan gelen seyahat talebi üzerine hazırladığı yeni trend raporlarında bu gelişme eğilimi Rusya pazarı hariç genel bir eğilim. Özellikle Birleşik Krallık’tan gelen turistler için Yunanistan veya Türkiye gibi destinasyonların toparlanmasını da söz konusu.

Bu bilgiler; INE, OECD, Mabrian, YouGov Destination Index, OAG Schedules Analyzer, Skyscanner, Google Destination Insights ve Forward Keys gibi kaynaklara dayanıyor.

Sorunlar

Çalışmada ana sorunlar; artan enflasyon, uçuşları daha pahalı hale getirebilecek artan enerji fiyatları ve Ukrayna’nın Rusya tarafından işgali, bunun ekonomi üzerindeki olası olumsuz etkileri olarak sayıldı.

Hava kapasitesi de yüksek

İspanya’nın hava kapasitesi yaz 2022 için hala 2019’un %6,9 altında, ancak Yunanistan veya Türkiye gibi diğer Akdeniz ülkelerinden çok daha yüksek. TUI gibi bazı tur operatörlerinin açık taahhüdü sayesinde kapasitelerinde önemli artışlar kaydedildi. Türkiye ve Mısır  örneğinde görülen bir gelişme, bölgedeki çatışmalar nedeniyle son yıllarda İspanya’ya yönlendirilen kapasitenin bir kısmının geri kazanılmasından kaynaklanıyor.

Planlanan uçak koltuğu sayısı, yaz 2022
2019’a göre durum, %

İspanya 14,2-14,3 milyon: % -6,9
Yunanistan 4,0-4,2 milyon: % + 24,1
Türkiye 4,0-4,1 milyon: % +33,8

İtalya 4,5-4,8 milyon: % -5,2
Fransa 4-4,3 milyon: % -12,9
(OAG)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.