TUI GROUP’TA MODAŞOV KARMAŞASI

Marina Mordashova gündemde

Geçen hafta, TUI Group’un bugüne kadarki en büyük hissedarı olan Rus işadamı Alexei Mordashov’un, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü savaş nedeniyle AB’nin Rus işadamlarına uyguladığı yaptırımlardan kaçınmak için hisselerinin bir kısmını başka şirketlere devrettiği öğrenilmişti. Şimdi de işadamının karısı Marina Mordashova gündemde.

Ondero Ltd. sorunu

Avrupa’nın en büyük turizm grubunun %34’üne sahip olduğu bir Mordashov şirketi olan Unifirm Limited, hisselerinin %4,13’ünü Severgroup’a devrederken, çelik şirketi Unifirm’deki hisselerinin geri kalanını (%29,9) bir şirket olan Ondero Ltd’ye sattı.

Alman devi bugün, bir hafta önce çok az bilinen bu şirketin mülkiyeti hakkında zaten bilgi aldığını açıkladı: Tur operatörüne göre, işadamının karısı Marina Mordashova, Ondero Limited’in çoğunluk hissedarı. TUI, “Yeni bildirimde şirkete, 28 Şubat 2022 tarihinde hisselerin devri sırasında Marina Mordashova’nın Ondero Limited’in çoğunluk hissedarı olduğu bilgisi verildi” dedi.

Soruşturma başladı

Grup ayrıca, Almanya Federal Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı’nın bu Perşembe günü kendisine, hisselerin şirkete yönelik işlemlerinin etkinliğini analiz etmek için Dış Ticaret ve Ödemeler Yasası kapsamında Ondero Limited’e karşı bir soruşturma prosedürü başlattığını bildirdiğini bildirdi, diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.