TÜRKİYE-İSPANYA KİŞİBAŞI TURİZM GELİRİ

Türkiye Ve İspanya’da Kişibaşı Gelir Analizi

Turizmdatabank’ın yaptığı hesaplamalara göre; Türkiye ve İspanya’da kişibaşı KB gelirler eşitlendi hatta Türkiye az farkla öne geçti. Peki bu nasıl oldu? Öncelikle ülkelerin turizm geliri hesaplamaları birbirinden oldukça farklı olduğundan, açıklanan verilerin karşılaştırılması için tahmini bir hesaplama yapıldı.

Fark nerede?

Çünkü İspanya, amaç, seyahat masraflarını kimin ödediğine ve nerede ödendiğine bakılmaksızın gelirleri derlerken, Türkiye gelirin yurtiçinde kalan kısmı gibi bir ayrım yapıyor. Bu açıdan; İspanya’nın kişibaşına geliri (KB) ve toplam turizm geliri, Türkiye’den çok fazla görünüyor.

Ölçme yöntemleri eşitlenirse durum ne?

Ölçme yöntemleri eşitlenirse görülüyor ki manzara bu değildir. Türkiye ve İspanya birbirine eşit düzeyde KB gelire sahiptir. Hatta Türkiye son yıllarda öne geçmiş bulunmaktadır.

 İspanya KB yabancı turist geliri; Türkiye gibi, içerde kalan gelirle hesaplanırsa 1.000 Dolar’lardan 650-700 Dolar bandına inmektedir. Türkiye ise son 2 yılda İspanya’yı geçerek 700 Dolar’ı yakalamıştır.

Öte yandan İspanya resmi açıklamasına göre Türkiye toplam geliri EŞİTLENİRSE görülüyor ki, Türkiye son yılda İspanya’yı geçmiştir.

Türkiye ve İspanya KB gelir karşılaştırması

Düzeltilmemiş
Düzeltilmiş
320

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.