TURİZMDE EN İYİLER

Seyahat ve Turizm Endeksi 2024 raporuna göre, ABD, İspanya ve Japonya bir kez daha Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Seyahat ve Turizm Endeksi’nde lider konumda.

Turizmde en iyilerin durumu

Seyahat ve Turizm sektörünün sürdürülebilir ve dirençli kalkınmasına olanak tanıyan ve dolayısıyla bir ülkenin kalkınmasına katkıda bulunan bir dizi faktör ve politikayla ölçülen Endekse göre,  2024 yılı sıralamasında Amerika Birleşik Devletleri, İspanya, Japonya, Fransa, Avustralya, Almanya, Birleşik Krallık, Çin, İtalya ve İsviçre ilk 10’da yer alıyor.Türkiye sıralamada 4,39 puan ile 29’uncı konumda. Yunanistan 4,52 puanla 21’inci.

2024 Seyahat ve Turizm Gelişim Endeksi (TTDI), seyahat ve turizmin çevresel ve sosyal etkisine ilişkin yeni göstergeleri de içeriyor.

Kriterler nedir?

Etkinleştirme Ortamı

T&T Politikası ve Etkinleştirme Koşulları

Altyapı ve Hizmetler

T&T Kaynakları

T&T Sürdürülebilirlik

Kolaylaştırıcı Ortam boyutu, bir ülkede faaliyet göstermek ve yatırım yapmak için gerekli genel koşulları kapsar.

T&T Politikası ve Etkinleştirme Koşulları boyutu, T&T sektörünü daha doğrudan etkileyen belirli politikaları veya stratejik hususları kapsar.

Altyapı ve Hizmetler boyutu, fiziksel altyapı ve turizm hizmetlerinin kullanılabilirliğini ve kalitesini kapsar.

Seyahat ve Turizm Kaynakları boyutu, bir destinasyona yönelik başlıca seyahat etme nedenlerini kapsar.

Seyahat ve Turizm Sürdürülebilirliği boyutu, T&T’nin karşı karşıya olduğu mevcut veya potansiyel sürdürülebilirlik zorluklarını ve risklerini kapsar.