TÜRKİYE 10’UNCU SIRADA

Avrupa Seyahat Komisyonu (ETC) tarafından açıklanan verilere göre, gelecek aylarda seyahat etmek istenen destinasyonlar içinde Avrupalının ilk 5 tercihi; İtalya, İspanya, Fransa, Yunanistan ve Almanya olurken Türkiye 10’uncu sırada.

Avrupalı nerelere gidecek?

ETC’nin Nisan 2024’te 4.583 kişi ile yaptığı ankete göre taticiler % 7 ila % 9’u önelikli destinasyonlar olarak İtalya, İspanya, Fransa’yı seçerken Türkiye % 3 payla 10’uncu sırada yer aldı. 4. sırada ise Yunanistan var.

Güneşli destinasyonlara ilgi

Tatilcilerin yüzde 43’ü Güney Avrupa’daki güneşli destinasyonlara ilgi duyduğunu belirtti. Bu ülkeler arasında; Yunanistan (yüzde 6,3), İtalya (yüzde 8,4), İspanya (yüzde 8,1) ve Fransa’nın (yüzde 7,1) pay aldı Türkiye % 3 pay alıyor.

Yeni müşteri kazananlar

Ankete göre, destinasyona ilk defa gelecek olanların toplam içindeki payında, % 27 ile Yunanistan ilk sırada. Onu % 23-24 ile Hırvatistan ve Portekiz izledi. Bu oran Türkiye’de % 21 dolayında.

Artık gelmeyecekler var mı?

Bulgulara göre, daha önce destinasyona gelmiş ancak yeni dönemde gelmeyeceklerin oranında bütün ülkelerde % 64-65 oranında bir seviye var. Ancak tekrar ziyaretçi oranında % 17-20 arasında oranlarla; İtalya, İspanya, Fransa, Yunanistan öne çıkarken Türkiye’nin tekrar gelecek ziyaretçi payı % 15.