Turizmde toparlanma nereden başlayacak?

olduğu görülürken, canlanmanın;  uzun vadeli seyahat rezervasyonları ile son dakika rezervasyonlarında birlikte görüleceği ve toparlanmanın, “segment ve ülke” bazında olacağı tahmin diliyor. Explore’20 etkinliğinde konuşan uzmanlar rekabetin kurallarının da değişmeye başladığına vurgu yapıyor.

Büyüme birden başlayabilir mi?

Bu konuyu analiz eden Expedia Travel Partners Group’un başkanı Cyril Ranque, pazarda var olan baskılanmış talebin yeniden açılışla birlikte turist akışlarında geometrik veya üstel bir trende sahip olması beklediğini vurguladı.

Hareketin tam olarak ne zaman hızlanacağının kesin olmadığı belirten Tanque, 2021’de canlanma olacağını tahmin ederken, “Ama iyimseriz çünkü hazırlanmak için çok zaman harcadık ”dedi.

Ne tavsiye ediliyor?

Seyahatin 2021’de geri dönmesini, insanlar seyahat etmeyi hayal etmeye eğilimine başlayan uzmanlar, turizm şirketlerine; “ürünlerin ve fiyatların” hazırlanması gerektiğini öneriyorlar.

Çünkü, potansiyel müşterinin ne zaman hızlı biçimde rezervasyon yapmaya başlayacakları belirsiz ve destinasyonların da ne zaman açılacağı ortada duruyor.

Expedia’dan Eric Hart, turizmi kurtarma araçları olarak; farklı senaryolarla çalışmanın ve iş ortaklarıyla daha yakın olmanın önemine vurgu yaparak, iyileşmenin böyle hızlanabileceğini ileri sürdü.

Uzmanlar bu süreçte, 5 stratejik önerdi sunuyor:

Kabul edilen güvenlik ve hijyen önlemleri hakkında bilgi verin
Rezervasyon politikasında esneklik sağlayın,
Zamanında tepki verebilmek için verileri gerçek zamanlı olarak yönetin
Özel tekliflere öncelik verin,
ve sektörü savunmak için yerel yönetimlerle birlikte çalışın

Rekabete yeni ne olacak?

Uzmanlara göre bir sonraki sorun da değer katkısı sağlamak için rekabetin sürdürülmesi.Sektörün karşı karşıya olduğu bir sonraki zorluk ve şirketlerin ayakta kalma formülü şu:

“Çok yüksek fiyat değil, her müşteriye en uygun ürünü sunmak” için değer katkısı yapan rekabetç, davranışta olmak”

Bu krizin genel pazar işleyişinden çok farklı sonuşlar ortaya çıkardığını belirten uzmanlar, bir öncekinden ve Online acentelerden (OTA’lar) tarafından sunulanlardan farklı rekabet avantajlarının öne çıkacağını ve tatil seyahat rezervasyonlarında, farklı sağlayıcıların; sayfa sayfa gitmek zorunda kalmadan “tek bir web’de çözülebilen” daha basit bir alışveriş deneyimine yönelmelerine işaret ediyorlar.

IHG’de Dağıtımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Philippe Garnier de, “Her zamankinden daha hızlı hareket ettik ve yeni becerileri uygulamaya koyduk; Koşullar, müşterilerimizin ihtiyaçlarını dinledikten sonra bizi daha yenilikçi olmaya itti” diyerek bu yeni trende işaret ederken, Red Carnation Hotels’in direktörü Jonathan Raggett de, “İnsanlar geri gelmek istiyorlar ve onları almaya hazır olduğumuzdan emin olmak için çaba sarf ediyoruz, çünkü genel olarak müşteri otellerde kendini güvende hissediyor, daha fazla korku ulaşım araçlarında”dedi.

Bir yanıt yazın