TURİZMİN GELECEĞİ: SÜRDÜREBİLİRLİK VE SORUMLULUK

Daha sorumlu ve sürdürülebilir

İspanya’da yapılan Uluslararası Turizm Forumu’nda konuşan uzmanlar, turizm sektörünün kendini yeniden bulma ihtiyacını konuşurken ana aksen; turizmin geleceği, daha sorumlu, sürdürülebilir ve erişilebilir bir işleyiş talebi oldu.

Bu konu, Kasım 2021’de gerçekleşen; 11. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin de ana temasıydı.

Canaria Uluslararası Turizm Forumu

Maspalomas Costa Canaria Uluslararası Turizm Forumu’nda İspanyol turizm sektörünün kendini yeniden bulma ihtiyacı konuşuldu. Uzmanlar, turizmin geleceği, daha sorumlu, sürdürülebilir ve erişilebilir bir işleyiş haline geldiğinde daha iyi olacak dedi.

Yeni salgın: İklim değişikliği

Uzmanlar, Covid-19 aşıldığında, başka bir pandemi ile karşı karşıya kalacağımızı vurgularken iklim değişikliğine dikkat çekti, turizmi ciddi şekilde etkileyecek,dedi.

Perspektifimizin ve turizme bakışımızın değişeceği tarihi bir an yaşandığına dikkat çeken umanlar, dengeyi bulmanın ne kadar zor olduğunu, çünkü yaşam kalitesine turizmin katkısı gibi birçok faktörün öne çıktığına vurgu yaptılar.

Forumda yapılan toplantılarda şu başlıklarda uzlaşıldı:

-Turizmi yeniden yönlendirmek için yerel düzeyde kişiye özel çözümlere odaklanan daha sürdürülebilir ve kapsayıcı bir model.

– Turizmin geri dönecek ve ne tür bir turizm inşa etmek istediğimizi düşünmek gerekiyor

Turizmin temel amacının ticari olmadığını, asıl amacın toplumlar üzerinde yaratabileceği sosyal etki

-Daha sürdürülebilir bir faaliyet elde etmenin bir yolu olarak, katı müşteri nişlerinden mikro segment modeline geçmek

-Müşterinin daha sürdürülebilir bir otel için daha fazla ödemeye istekli olup olmadığı belli değil, ancak açık olan şu ki, aynı fiyata turist en sorumlu veya sürdürülebilir seçeneği seçiyor.

-Turist, otele girdikten sonra, hangi önlemleri uyguladığımızı bilmekle ilgileniyor. Sürekli bilgi arıyorlar ve buna çok değer veriyor.

– Destinasyonları daha erişilebilir kılmak daha pahalı olması demek değil. Daha pahalı olan, yanlışı tekrar yapmaktır.

-İnsanın ihtiyaçlarını nasıl tespit edeceğini bilmek için gerçekten eğitimli insan kaynaklarına sahip olmanın, herhangi bir nitelikteki herhangi bir işten daha önemli.

-Turistler çevreye daha saygılı destinasyonlar talep ediyor. Pandemi gelene kadar içinde bulunulan durumun farkında değildik.

-Güneş ve kumsal bitmeyecek. Ancak turistik ürünün doğal miras, tarih, gastronomi vb. ile çeşitlendirilmesi gerekiyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.