Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması
Antalya’nın ilk 5 yıldızlı oteli olan ve 38 yıl hizmet verdikten sonra 2013’te kapatılıp, yıkılan Divan Talya, Divan Hotels bünyesinde yeniden inşa edildi. Peki, Divan ANtalya, ismini nasıl aldı?

TÜRKİYE TURİZM TARİHİ’NDEN: YUMURTA BİLE EKSTRA

Olabilir mi? Olmuş. Antalya kitle turizmiyle tanışmadan önce, otellerde sunulan şeyler o kadar değerliydi ki, yumurta bile ekstraydı.

Türkiye Turizm Tarihi’nden: Yumurta Bile Ekstra

Öyle diyor deneyimli turizm insanı Ahmet Barut. O, bugün onlarca oteli olan Barut Hotesl’i yaratan değerli insanlardan biri. Onun 1970’li yılları anlattığı anılarda, bugün içinde olunan Herşey Dahil dünyasının anlayamayacağı bu öykü şöyle:

 “…..dediğim gibi müşterinin, turistin beklentisi daha küçüktü, işte kahvaltıda verdiğimiz ufacık tabak. Hep aynı şeyleri anlatırım. Yumurta bile ekstraydı. Şimdi yani böyle çok komik geliyor. Yani bir otelde, üç yıldızlı, dört yıldızlı bir otelde haşlama yumurtanın ekstra olduğunu düşünemiyorsunuz. Tabii ki o zamanlar öyleydi. Şu kadarcık, kibrit kutusu kadar beyaz peynir, işte dört zeytin, domates salatalık neyse, bir tabağa sığacak kadar şeyi veriyorduk. Yumurtası, her şeyi ekstra olduğu dönemler vardı. Şimdi böyle değil, her şey dâhil yani falan filan ama bence mühim olan süreklilik. Süreklilik sağlayabildiğiniz dönemler, bence en kârlı dönemlerdir.”

Ahmet BARUT kimdir?

ahmetbarutfoto1963 yılında Antalya’da doğdu, ilk, orta ve lise eğitimini Antalya’da tamamladı. Çocukluk ve gençlik dönemlerini Antalya’da geçirdi. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü’nden 1987 yılında İngilizce öğretmeni olarak mezun oldu. 1987 yılında Antalya/Manavgat’ta Cennet Otel’de (babası Ali Barut’a ait) çalışmaya başladı. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) başkanlığını yaptı. Halen Barut Hotels Yönetim Kurulu Üyesi olup Antalya‘da yaşamını sürdürüyor.

(Kaynak: Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması Görüşme Metinleri, Cilt 1. Proje Koordinatörü ve Editör Prof. Dr. Nazmi KOZAK)