sahil
International tourism revenue is also increasing

TÜRKİYE TURİZMİ “EN UCUZ”

TÜİK Satınalma Gücü Paritesi açıklandı.

TÜİK Satınalma Gücü Paritesi- Hanehalkı Nihai Tüketim Harcamaları- 2021 sonuçlarını açıkladı. Türkiye’nin mal ve hizmetleri fiyat düzeyi 40 oldu. Bu değer, 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesi genelinde 100 Euro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet sepetinin, Türkiye’de 40 Euro karşılığı Türk Lirası ile satın alınabileceğini gösterdi.

Turizmde en ucuz kim?

Turizm istatistikleri ve analizleri konusunda uzman Turizm Databank’ın TÜİK verilernden aldığı bilglere göre, Lokanta ve oteller grubunda Türkiye, 42 endeks (2020:40) değeri ile en ucuz seviyeye sahip olurken, Fransa 121 (202:121), İtalya 103 (2020:102), İspanya 88 (2020:90) ve Yunaistan 85 (2020:87) değere sahip. Türkiye ulaştırma harcamaları hariç tüm alanlarda AB’nin en ucuz ülkesi oldu.

Türkiye’nin Lokanta ve oteller grubunda aldığı değer; 2010 yılında 79 idi. Şimdi ise 42.

En pahalı ülke İsviçre


Ülkeler itibariyle karşılaştırıldığında 36 ülke arasında tüketim mal ve hizmetlerine ilişkin fiyat düzeyi endeksi en yüksek ülke 167 ile İsviçre, en düşük ülke ise 40 ile Türkiye oldu. 

Türkiye’nin tüketim mal ve hizmetleri grubuna ilişkin fiyat düzeyi endeksi alt gruplar itibarıyla incelendiğinde, kişisel ulaşım araçları endeksi 100 oldu. Buna karşılık giyim endeksi 46 oldu. Lokanta ve oteller grubunda ise Türkiye, 42 endeks değeri ile en ucuz seviyeye sahip.

Sepete dahil olan tüketim malları

Gıda ve alkolsüz içecekler: Ekmek ve tahıllar, et, süt, yumurta, meyve, sebze, su, meyve suyu ve diğer alkolsüz içecekler.
Alkollü içecekler, sigara ve tütün: Şarap, bira, vb. alkollü içecekler, sigara ve tütün ürünleri.

Giyim: Kumaşlar, erkek, kadın, çocuk ve bebek giyim eşyaları.
Tüketici elektroniği: Televizyon, ses ve görüntü kaydeden ve oynatan cihazlar, bilgisayarlar vb.
Kişisel ulaşım araçları: Motorlu araçlar, motosiklet ve bisikletler.

Lokanta ve oteller: Yiyecek ve içecek hizmetleri, konaklama hizmetleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.