TÜRKİYE VE HIRVATİSTAN, İNGİLİZLERE PCR TESTİNİ KALDIRDI

Türk ve Hırvat hükümetleri, artık çift aşılı Birleşik Krallık yolcularından PCR testinin negatif olduğuna dair kanıt gerekmediğini açıkladı.

Türkiye, Birleşik Krallık genelinden; Antalya, Dalaman ve İzmir tatil beldelerine ve İstanbul şehrine doğrudan uçuşlarla tatilcilerin gelebileceğini umuyor.

Açıklama, PCR testleri gerektirmeden ve İngiltere hükümetinin kırmızı listesinden çıkartılmasının ardından yapıldı.

Operatörler memnun

Jet2.com ve Jet2holidays’in CEO’su Steve Heapy, Türkiye ile ilgili duyuruyu memnuniyetle karşılayarak, Türkiye’nin “yaz sonu güneş ışığı isteyen müşterilerimiz için en popüler destinasyonlarımızdan biri” olduğunu söyledi.

Heapy,”Geçen ay İngiltere’deki tüm üslerimizden Türkiye’ye uçuşları ve tatilleri yeniden başlattığımızdan beri çok büyük bir talep gördük ve bu ancak bu tür olumlu haberlerle daha da artacak” dedi.


12 yaş ve üzeri tüm yolcuların aşılarının eksiksiz olması ve Türkiye’ye gelenlerin seyahatten en fazla 72 saat önce çevrimiçi formu doldurmaları gerekmektedir.

Ayrıca, gelenler aşağıdakilerden birinin kanıtını göstermelidir:

• tam bir Covid-19 aşısı
• COVID-19’dan iyileşme

• veya varıştan 72 saat önce negatif bir PCR sonucu veya varıştan 48 saat önce negatif bir antijen.

Hırvat Ulusal Turizm Ofisi açıklaması

Londra’daki Hırvat Ulusal Turizm Ofisi 1 Ekim Cuma günü yaptığı açıklamada, İngiltere’den yapılan girişlerin artık Hırvatistan’a girmeden önce ek Covid testlerine ihtiyaç duymadığını söyledi.

EnterCroatia’da bir çevrimiçi yolcu bulma formu doldurmanın ve konaklama rezervasyonu kanıtına sahip olmanın yanı sıra, Birleşik Krallık’tan gelen yolcuların aşağıdakilerden birine sahip olmaları gerekir:

• aşı sertifikası

• aşının 12 aydan daha kısa bir süre önce yapılmış olması koşuluyla, virüse yakalandıklarından itibaren sekiz ay içinde Covid-19’dan kurtulduklarını ve bir doz aşı aldıklarını gösteren sertifika

• yolcunun Covid virüsü enfeksiyonundan kurtulduğunu doğrulayan pozitif bir PCR veya hızlı antijen testi sonucu.

Bunların elde edilmesi mümkün değilse, yolcuların sınıra vardıklarında 72 saatten eski olmayan bir negatif PCR test sonucu veya 48 saatten eski olmayan bir hızlı antijen test sonucu ibraz etmeleri gerekecektir. 12 yaşından küçük çocuklar muaf.(Travelweekly)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.