Anex Tour Y.K. Başkanı Neşet Koçkar’a göre 2021’in anahtarı ne?

10. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde konuşma yapan Anex Tour Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar, yeni aksilikler olmaması durumunda 2021 sezonunun bekleneden iyi olabileceğini söyledi. Küçük işletmeler olmazsa büyük işletmeler de ayakta kalamaz diyen Koçkar mantık ve bilimden ayrılmadan geleceğe hazırlanmalıyız, dedi.

Alt üst oluşta yalnız günü yaşamak zorunda kaldık

“2020 planlarımız iyiydi ancak, Pandemide alt üst olduk. Kimse hazır değildi, günlük yaşamak zorunda kaldık” diyen Koçkar, sözlerine şöyle devam eti:

 “Ukrayna açıldığı zaman beklentilerin üzerinde talep gördük. Ancak, benzerliğe rağmen; Rusya açılırken, düş kırıklığı yaşadık. Sınırlar kapalıyken insanlar çok bunalmıştı. Kimse ne zaman sınırın açılacağını bilmediği için kendi ülkelerinin tatil beldelerine yöneldi. Ve oralarda otellerin fiyatı 10 kat arttı. Ukrayna’da, Rusya’daki gibi bir Kırım olmadığından talep bize yöneldi. Ukrayna’da geçen seneki yolcu sayısını yakaladık. Bu durum Rusya’da gerçekleşmedi.

Rusya sınırlarını çok açmak istemedi. Bir tarafta Cumhurbaşkanımızın baskısı vardı 5 şehri açtılar. Rusça konuşan misafirin Türkiye’ye bakışını biliyoruz. Sınırların açılacağını bilseydi beklerdi. Bir ay bile sınırlar kapanırsa bu psikolojiye girerse insanları yine sıkıntılar bekliyor. Son dakikaya kadar insanlar tatil satın almadı.

2021 yılında, herhangi bir sınır kapatma olmazsa sayı olarak Rusya’da, BDT pazarında rekor kırabiliriz. Fakat işin psikolojisi de var. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Ne olacağını bilmiyoruz. Karamsar olmak istemiyorum. Doğayı o kadar çok hırpaladık ki Covid bitecek buna benzer virüslerle karşılaşmaya devam edeceğiz. Bu belki doğanın bir yardım çığlığıdır.

Küçük işletmeleri de dikkate almalıyız

Her ne kadar devlet ciddi destekler verse de burada temel konu küçük işletmelerin çok zorda olduğunu unutmamak lazım. Küçük işletmeler olmazsa büyük işletmeler de ayakta kalamaz. KGF var ama burada bankalar çok gönüllü değil.

Öte yandan petrolümüz, gazımız yok ama güneşimiz denizimiz ve tesislerimiz var. Buna özellikle çok sahip çıkılması gerekiyor. Bizim geleceğimiz turizmdir. Öylesine bir memnuniyet yarattık ki kalite ve fiyatı yan yana koyduğunuz zaman rakibimiz yok. Cesur davranmak lazım. Türk tur operatörleri gereğinden fazla cesur. Karamsarlığa düşmeden mantık ve bilimden ayrılmadan geleceğe hazırlanmalıyız.”

Avrupa’yı iyi düşünmek lazım

Avrupa pazarlarında, Rusya ve BDT kadar iyimser olmağının dile getiren Koçkar, “çok iyimser olmamak lazım. Rusya’da devlet bir Avrupa’daki gibi ciddi destekler vermedi. Bu destekler bitecek. İşsizlik artacak. Bunun sonuçlarını da göreceğiz. AB turisti kendi içinde tutmaya çalışacak. Avrupa pazarından çok umutlu olmamak lazım.”dedi.

Bir yanıt yazın