Covid 19 pandemisi Akdeniz turizminde kimi lider yaptı?

Akdeniz turizminde yeni lider ülke kim?

Dünya turizminin kalbi olan Avrupa ve Akdeniz çanağında Covid 19 pandemisinin gölgesinde turist sayısı % 70 dolayında daralırken, en çok turist alan ülkeler sıralaması da değişti. 2020 yılının 8 aylık döneminde Akdeniz çanağında en fazla turist; ilk defa İtalya ağırladı. Fransa’nın liderliği bıraktığı bu dönemde Türkiye yine 4. sıradaki yerini korudu.

2020’de en çok turisti hangi ülke aldı?

Akdeniz turizminde yıllardır en çok turisti Fransa alıyordu. Covid öncesi dönemlerde 90 milyon turist bandına yaklaşan Fransa’yı 80 milyona dayanan İspanya izliyordu. Onları 55-60 milyon bandında İtalya ve 50 milyon bandında Türkiye izliyordu. Covid 19’un tüm Akdeniz’de turist sayısın % 70’den fazla azalttığı süreçte ise sıralama değişti.

Yeni geçici lider İtalya mı?

Turizmdatabank.com’un derlediği verilere göre; 2020 yılının ocak-ağustos döneminde, en çok turist alan destinasyolar sıralamasında liderliğe İtalya yükseldi. İtalya merkez bankası verilerine göre ülke 7 aylık dönemde de 15 milyonu aşarak liderliğe çıkmıştı. O dönemde aynı seviye ile Fransa ikinci ve İspanya da 13 milyonla üçüncü idi. Türkiye 5,5 milyon turistle takipteydi.

En çok turist kaybı kimde?

8 aylık dönemde ise İtalya 18 milyona yaklaşarak ilk sırada yer alırken; ikinciliğe 16 milyona yaklaşan İspanya (İNE) çıktı. Fransa ise 3.oldu. Ülkemiz Türkiye, Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, 10 milyona yaklaşarak onları izledi.

8 aylık dönemde, Fransa 52 milyonla en fazla kaybı yaşarken, düşüşlerde; İspanya 42 milyon, İtalya ve Türkiye 26’şar milyonluk seviyelerde kaldı.
Bu dönemde Yunanistan 15, Hırvatistan da 9 milyon kayıp yaşadı.

DETAYLI RAPOR >>>

Bir yanıt yazın