Covid 19 havacılık devlerini ne kadar kayba uğrattı?

IAG’nin zararı nereye ulaştı?

British Airways’in sahibi olan dünya havacılık devlerinden International Airlines Group (IAG), Covid sürecinde, üçüncü çeyrekte % 83’lük bir gelir düşüşü yaşadı.

Geçen yıl 7,3 milyar Avro olan grubun toplam geliri, 1,2-1,3 milyar Avro’ya düştü.

Sonuçta, geçen yılın aynı dönemindeki 1.4 milyar Avro’luk kara kıyasla bu yıl 1.3 milyar Avro işletme zararı ile karşılaşıldı.

Diğer yandan grubun yolcu trafiği, bu dönemde % 88 azaldı ve yük faktörü de 38,8 puan azalarak % 48,9 oldu.

Bu durumda IAGngrubu mevcut çevrenin yüksek belirsizliğine yanıt olarak, dördüncü çeyrek kapasitesini 2019’un aynı dönemine göre % 30’unu geçmemesini planlıyor.

Sonuç olarak, Grup artık mali yılının son üç ayında işletme faaliyetlerinden kaynaklanan net nakit akışları açısından başabaş noktasına ulaşmayı beklemiyor.

IAG, durumunu nasıl yorumladı?

IAG grubundan mali verilere ilişkin yapılan değerlendirmede şunlar ifade edildi:

 “Yerel kısıtlamalardaki artış ve Covid karantina gereksinimlerinin artan bir şekilde yolcularda yarattığı kaygı ve azalış da dahil olmak üzere, birçok Avrupa hükümeti tarafından ikinci bir Covid-19 enfeksiyon dalgasına yanıt olarak uygulanan ek önlemler nedeniyle, yakın zamandaki genel rezervasyonlar önceden beklendiği gibi gelişemedi.”

British Airways, Aer Lingus, Iberia ve Vueling’in dahil olduğu grup açıklamasında şu gerçeğin da altını çizdi:

“Aynı zamanda, karantina dönemlerinin yerini alacak ve ayrılma öncesi testler ve hava koridoru düzenlemeleri gibi müşterinin rezervasyon ve seyahat güvenini artıracak şekilde tasarlanan girişimler, hükümetler tarafından beklendiği kadar çabuk benimsenmedi.”

Bir yanıt yazın