İNGİLTERE İÇİN ÖZGÜRLÜK GÜNÜ, YA TÜRKİYE?

Amber ülkelerine seyahat başlıyor

Tam aşılı İngilizler, Fransa hariç, döndüklerinde karantinaya alınmadan amber içindeki ülkelere seyahat edebilecekler. Kısıtlamalar, sosyal mesafe ve zorunlu maske kullanımı ortadan kalkıyor

Pandemi sürecinde yaşanan tüm kısıtlamaların sona erdiği, insanlar arasındaki mesafeden zorunlu maske kullanımına kadar sosyal hayatın her alanında sona eren İngiltere için “özgürlük günü”.

AŞILANMA DURUMU

Tam aşıları olanlar

Ayrıca uzun zamandır beklenen bir tarihe denk gelen bugünden itibaren tam aşıları olan ve seyahate başlamadan 14 gün önce ikinci doz aşıyı alan İngilizler, İngiltere’ye dönüşlerinde karantinaya alınmadan Amber’deki varış noktalarına uçabilirler.

Tabii ki, seyahati daha pahalı hale getiren katı bir test sistemine uymak zorundalar, ancak en azından İspanya gibi favori yerlerinin çoğuna seyahat etmek için karantina engeli ortadan kalkıyor.

Bugün itibariyle kehribar listedeki bir ülkeye seyahat etme koşulları, nüfusun %52’sini oluşturan tam aşılı İngilizler için yeşil listedeki bir ülkeye seyahat etme koşullarıyla aynıdır. Bu hafta sonu, Covid pozitif bir kişiyle yakın temas nedeniyle 10 gün boyunca izole olan Boris Johnson, Twitter’da ülkedeki tüm yetişkinlerin en az bir doz (% 67.8) ile aşılanmış olduğuna dair güvence verdi.

İspanya umutlu

Son revizyonda kehribar rengine dönen Kanarya ve Balear Adaları da dahil olmak üzere Ulaştırma Bakanlığı tarafından yönetilen İngiliz seyahat trafik ışığı için İspanya’nın tamamı hala kehribar renginde. Aslında, Hırvatistan, Bulgaristan, Malta ve Madeira hariç, yakındaki tüm destinasyonlar kehribar rengindedir.

Fransa da kehribar rengindedir, ancak bu durumda İngiliz trafik ışığının yeni bir kategorisi “amber plus” olarak adlandırılır, çünkü Cuma gecesi İngiltere Ulaştırma Bakanlığı tarafından Beta varyantının yüksek insidansı nedeniyle – daha önce açıklandığı gibi Güney Afrika adı verilen Fransa’da, o ülkeden İngiltere’ye dönen İngilizler karantinaya uymaya devam etmeli, İngiltere’de açıkladığımız gibi, Fransa’yı muaf tutuyor ve aşılı kişiler için karantinayı sürdürüyor.

Bir yanıt yazın