Turizm Haberleri Eylül 2020

2020’nin 8 ayında Türkiye illerine gelen turist sayısı ne oldu?

Turizmdatabank.com’un, Kültür ve Turizm Bakanlığından derlediği verilere göre; İstanbul turizmi, 8 ayda, gelen turist bakımından Antalya’yı geçti. 2020’de turizmin lideri değişti Covid 19 sürecinde; 2020 yılının ocak-ağustos döneminde Türkiye’de en fazla turist 3,15 milyonla İstanbul’a geldi. İstanbul’da turizm 2019’a göre % 68,3 daraldı. Diğer yandan İstanbul turizmini; Antalya izledi. 8 aylık dönemde 1,42 milyon turist alan Antalya, geçen yıla göre % 86 düşüş yaşadı.
2019 yılının aynı döneminde Türkiye’de en fazla turisti Antalya çekmişti.

2020’nin 8 ayında İstanbul’a gelen turist sayısı 3,1 milyon

İstanbul’a gelen turist sayısı 2020 yılının 8 aylık döneminde % 68,3 daralma ile 3 milyon 160 bin dolayına düştü. Geçen yıl ile yaklaşık 10 milyon kişi gelmişti.
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre; Ağustos döneminde İstanbul’a havayolu ile gelen yabancı ziyaretçi sayısı 2019’un aynı dönemine göre % -71,79’luk azalmayla 436 bin olarak gerçekleşti. Denizyolu ile geliş ise % 26 düşerek 2.946 kişi oldu

Kilit Global, Rusya pazarında TBS Group ile turoperatörlüğü kurdu

Kilit Global, Rusya pazarında, TBS Group ile yüzde 50 ortaklı bir tur operatörü kurdu. TBS Group’un sahibi Rashad Mamedov TourDom.ru portalına yaptığı açıklamada, daha önce online seyahatte uzmanlaşan TBS Group’un tur operatörü One Touch & Travel’in Rusya’dan Türkiye’ye turist taşıyacağını açıkladı. Türkiye tur paketleri fiyatları önümüzdeki günlerde One Touch & Travel web sitesinde açıklanmaya başlayacak. Yıllardır Türkiye’ye Tez Tour ile operasyon yapan Kilit Global, bu yaz bu işbirliğini sonlandırmıştı. Tez Tour ise Antalya’da kendi incoming şirketini kurduğu açıklamıştı.

Yunan turizmi Covid-19 nedeniyle % 80 daraldı

Yunanistan Merkez Bankası’nın geçici verilerine göre, 2020 yılı Ocak-Temmuz döneminde ülkeye gelen ziyaretçi sayısı % 80,1 düşüşle 3 milyona geriledi. 2019 yılının aynı döneminde 15 milyon turist aşılmıştı. Yunanistan’da havalimanlarından giren ziyaretçi akışı % 84,1 ve karayolu sınır geçiş noktalarından ziyaretçi akışı da % 70,6 azaldı.Bu dönemde, AB 27 içinden gelen ziyaretçiler % 79,3 azalarak 1.7 milyona, AB 27 dışından gelen ziyaretçiler ise % 81,1 azalarak 1.2 milyona düştü.

Türkiye turizmi 2020 yılı 8 ayda 9,2 milyon ziyaretçi çekti

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre; 2020 yılı Ağustos ayında Ülkemizi ziyaret eden yabancı sayısı % 71,2 düşerek 1 milyon 814 bin kişi oldu.
Bu ayda yurtdışında yaşayan TC vatandaşlarının ülkemize yaptıkları girişler de % 51,9 azalarak 341 bine indi.
Böylece, ağustos ayında Türkiye toplamda % 69,2 azalışla 2,15 milyon yabancı ve yerli ziyaretçi çekmiş oldu.

İspanya, Covid’den dolayı turizme 25 milyar Avro destek oldu

Turizmdatabank’ın derlediği verilere göre; İspanya Hükümeti, güvenli bir destinasyon olarak İspanya’ya olan güveni yeniden kazanmak, rekabet gücünü artırmak, sektörü yeniden canlandırmak, turizm bilgi ve istihbarat modelini güçlendirmek için turizm sektörüne yaklaşık 4.3 milyar Avro’luk bir planı da haziran ayında başlatmıştı. Böylece Covid salgınından bu yana 25 milyar Avro’dan fazla destek çıkılmış oldu.

Rusya’da yurtdışından tatil dönüşü turistlere yönelik Covid önlemleri sıkılaşıyor

Rusya Federasyonu Başhekimliği Devlet Sağlık Doktoru Anna Popova’nın 23 eylülde imzaladığı 24 eylülden geçerli kararnameyle; yurtdışından gelen turistler, COVID-19 test sonuçları alınana kadar ikamet yerinde kalacaklar. COVID-19’un yayılmasını önlemek için izolasyonun sağlanması hakkında” kararnamesinde yapılan değişiklikle, 24 Eylül’den itibaren Rusya’ya dönen turistler için; “PCR ile COVID-19 için laboratuar testlerinin sonuçları alınana kadar, ikamet yerindeki (kalış) izolasyon rejimini gözlemleyin” denildi. >>>

IATA da biniş öncesi Covid-19 testi istiyor
Kuruma göre yolcularda teste olumlu bakıyor

IATA’ya göre; turistlerin % 84’ü tüm yolcular için test yapılması gerektiğini kabul etti ve % 88’i de seyahat sürecinin bir parçası olarak test yaptırmak istediğini söyledi.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), uçak ve yolcu trafiğinin yeniden canlandırılması aşamasında, tüm yolcuların seyahatten önce Covid-19 testi yaptırmasını talep ediyor. Talep, turistler tarafından da olumlu karşılandı.
Koltuk arası boş bırakma aşıldı ama test geliyor

Covid 19’a karşı alınacak önlemlerde; ilk aşamasında uçak koltuk aralarının boş bırakılması baskısını aşan havayolu şirketleri birliği IATA, pandeminin ekonomik maliyetine atıfta bulunarak, Covid testi çözümüne yatırım yapılmasını talep etmeye başladı. >>>

İspanya turizmi 2020’de Covid etkisinden çıkamıyor

Ağustos ayında gecelik konaklamalar % 64,3 düştü İspanya turizm endüstrisi Covid 19 sürecindeki düşüşe Ağustos 2020’de de devam etti. Otel işletmelerinde geceleme, koronavirüs sağlık krizinin etkisiyle Ağustos 2019’a göre % 64,3 düşerken, % 73,4 olan temmuz gerilemesine göre biraz daha toparlanma oldu.
İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü (INE) tarafından açıklanan Ağustos 2020 konaklama verilerine göre konaklamalar 47,0 milyondan 16,8 milyona geriledi. >>>

Covid 19’un AB turizmine etkisi büyük oldu
AB’de turizmin cirosu % 75 daraldı

Eurostat bulgularına göre Avrupa Birliği’nde (AB) hizmetler sektörü içerisindeki tüm sektörler Covid-19 krizi nedeniyle Şubat 2020’ye göre ciddi geriledi. AB’de toplam hizmetler sektörü cirosu; Şubat-Haziran döneminde  % 16.4, turizm sektörü ise % 75,0 geriledi.
Turizm sektöründeki düşüşler; -% 83,6 ile seyahat acenteleri ve tur operatörlerinde, -% 73,8 ile havayolu taşımacılığında, -% 66,4 ile konaklama ve -% 38,4 ile restoranlarda gerçekleşti.

Tıbbi tedavi arayan İngilizlerin 6.tercihi Türkiye oldu

Tıbbi tedavi amaçlı tatilde;
2021’de Türkiye için en iyi tatil zamanı tercihi de Nisan-Ekim dönemi olarak ortaya çıktı.

Seyahat sigortası karşılaştırma sitesi Medical Travel Compared tarafından yapılan araştırmaya göre; İngiltere’de tıbbi rahatsızlıkları olan kişilerin, 2021 için en çok aradığı 10 tatil destinasyonu arasında, Türkiye 6.sırada yer aldı.
COVID-19 salgını sırasında 3 bin katılımcıya yönelik yapılan ankete katılanların % 85’i önümüzdeki yıl özgürce seyahat edebilme konusunda iyimserlik sergiledi.
Maldivler’in bir numaralı arama hedefi olduğu sıralamada onu; Meksika, Bali, Dubai, Tayland izlerken Türkiye 6., Yunanistan sekizinci oldu.

İngilizlerin % 85’i Covid nedeniyle tatile çıkmadı
2021 için “karantina” olmazsa yurtdışı tatil umudu yüksek

İngiltere’de kooperatifleşmiş bağımsız konsorsiyumlarından olan Co-operative Travel tarafından, 4-11 Eylül tarihleri ​​arasında yapılan ankete göre; İngilizlerin % 73’ü 2021’de yurtdışı tatili planlıyor.
Ankete katılanların % 85’inin 2020’de tatile çıkmadığını söyledi.
2021 için seyahat planları sorulduğunda,% 73’ü tatile yurt dışına gideceğini, % 22’si uyulması gereken karantina olsa bile ve % 51’i de dönüşlerinde karantinaya maruz kalmazsa yurt dışına gideceklerini söyledi.

Turizmde kış ve ötesinde en olası hareket sahası:
İspanya’da “Güvenli koridorlar ve güvenli tatiller” gündemi

İspanya Oteller ve Konaklamalar Konfederasyonu (CEHAT), Hükümetin turizmi yeniden canlandırmak ve kış mevsiminin kaybını ve binlerce iş ve şirketin kesin olarak yok edilmesini önlemek için “güvenli koridorlar” uygulamasını uygulamasını talep etti. Kurum; nispeten düşük enfeksiyon yayılma oranlarına sahip bölgeler arasında havayolu bağlantıları kurmak aynı zamanda gerçek bir “güvenli tatiller” stratejisi uygulamak için 5 eksen sundu: 1. Düşük COVID yayılmasına sahip bölgeler arasındaki hava koridorlarını kurmak. 2.Sıkı COVID protokolleri uygulaması. 3. Yolculara PCR testi. 4. Yolcular için sertifikalar ve izlenebilirlik. 5.Vatandaş sorumluluğu.

Türkiye, karantina sınırına uzak
Kışın açık kalan tek destinasyon mu olacağız?

İngiltere’de karantina sınırındaki ülkeler (16-21/09/2020):
100 bin kişide 7 günlük vakıa sayısı
İspanya: 157=Karantina listesinde
Çekya: 122=Karantina listesinde

Fransa: 108=Karantina listesinde
BAE: 55,5=Karantina listesinde
Portekiz: 46=Karantina listesinde
Hırvatistan: 34,1=Karantina listesinde
Yunanistan: 17,7=Karantinaya çok yakın (Bazı Adalarda var)

İtalya: 17,2=Karantinaya çok yakın
Türkiye 14,3= =Karantinaya hala uzak

Karantina altındaki bir ülkeden vatanına dönen herkesin 2 hafta boyunca evde durması gerektiği İngiltere’de Türkiye’nin tüm rakipleri listeye girmek üzere. Turizmdatabank’ın derlediği verilere göre; Türkiye; Haziran başından bu yana yüz binde 20 vaka sayısına hala uzak.
Bu durumda Türkiye’nın kış döneminde de turist çekme şansı yüksek demektir.

Bir ülke haftada 20 vakayı aşarsa, kısıtlamaya giriyor. Ve İngiltere’ye; o ülkeden gelen herkes 14 günlük karantinada kalıyor.

Almanya’da Eylül ayı Türkiye için iyi başladı

İspanya; ağustosta % 33 gerilemişti. Aynı ayda, Fransa, İtalya, Türkiye ve Yunanistan’da talep sırasıyla; % 10, % 3, % 19 ve % 4 düşmüştü.

Travel Trend tarafından hazırlanan rapora göre, 7-13 Eylül döneminde, Almanya pazarında Fransa, Türkiye ve İtalya toparlanma gösterirken karantina listesindeki İspanya’da büyük düşüş oldu.Almanya, en son 2 Eylül’de, Kanarya Adaları’nı tavsiye edilmeyen destinasyonlar listesine eklemişti. Verilere göre; düşüşler; İspanya’da % 33, Yunanistan’da % 10 olurken; Polonya % 12, Fransa % 7, İtalya % 6 ve Türkiye % 2 artış kaydetti.

Kış sezonunda ayakta kalabilmek için sermaye desteği gündeme geldi:
TUI, finansman için hissedarlara döndü

TUI Group, kış sezonunda ayakta kalabilmek için sermayesini 0,7 milyardan 1 milyar Avro’ya çıkarmayı planlıyor. Group, birkaç kez; Devlet bankası KfW’den 2,85 milyar Avro ve Ekonomik İstikrar Fonundan (WSF) 150 milyon Avro dış finans kaynağı almak zorunda kalmıştı. Grup; İspanya’nın karantina içine girmesi, kruvaziyerlerin durması, otellerinini açılamaması gibi nedenlerle zor durumda kalmış ve mali yılın ilk 9 ayında, yaklaşık 2 milyar Avro zarar etmişti. Alman basınına göre; TUI Group başkanı Fritz Jussen, hissedarlara katılımlarıyla olası bir kurtarma planından bahsetti. Ağustos ortasında bir konferans görüşmesinde “Denge konusunda bir şeyler yapmalıyız”dedi.Toplanan fonlar, grubun havacılık işini korumak için kullanılacak. TUI yönetimi, hissedarlarla sermaye artırımı konusunda Eylül ayı sonuna kadar anlaşma sağlamayı planlıyor.

Türkiye gecelemelerde İtalya’yı yakaladı

Türkiye, yabancı ziyaretçilerin belgeli tesislerde (otel vb) yaptıkları gecelemelerde özellikle Mayıs-Kasım döneminde İtalya’yı yakaladı. İki ülke arasındaki turist sayısı farkı 10 milyon dolayında İtalya lehine görünüyor. Turizmdatabank’ın analizlerine göre; geceleme bakımından rekabet eden 4 büyükler içinde; İspanya ilk sırada, Fransa ise 4.sırada yer alıyor. 2. ve 3.’lüğü Türkiye ve İtalya alıyorlar. 2017-2019 döneminde Türkiye önce Fransa’yı sonra İtalya’yı geride bıraktı. Ancak Türkiye, yabancı gecelemelerde; kış ve baharı kapsayan düşük sezonda, 3 rakibinden hala geride bulunuyor. >>>

Turizm krizden 5 yıl sonra net kara geçti

2015-2016’da derin bir kriz yaşayan konaklama ve yiyecek hizmeti sektörü 5 yıl aradan sonra, 2019 yılında net kar elde etti.
TurizmDatabank’ın TÜİK ve TCMB tarafından hazırlanan Sektör Bilançoları raporundan derlediği bilgilere göre sektör, 5 yıl aradan sonra 2019’da net kar elde etti.
2015-2016 kriz döneminde 11,6 milyar TL zarar açıklayan sektör, 2019 yılında 3,5 milyar TL kar yapabildi. Böylece son 5 yılda net karlılık oranı % 6 daralan sektör 2019’da % 2,5 net karlılığa ulaşmış oldu. Öte yandan 2016’da % 20’nin altına düşen brüt karlılık da 2019’da % 27’e yükseldi. Sektörün net kambiyo zararı ise 5 yıldır devam ediyor.

Covid 19, otel fiyatlarını ne kadar düşürdü?

Turizmdatabank tarafından hazırlanan; Pandemide Yurtiçi Konaklama Fiyatları Analizi’ne göre; yurtiçinde otel fiyatlarındaki nominal artış; yüzde 11-12’den % 1-2 bandına geriledi. Bu dönemde otel fiyatlarındaki reel düşüş de; yüzde -0,6’dan % -9,5’e çıktı.

Konaklama fiyatları ülkemizde; Pandemi öncesi nominal % 11-12 bandında artarken, Mayısla birlikte, Ağustos somuna kadar artış % 1,2 oldu. Pandemi öncesi turistik merkezlerde…>>>

Pandemiden en çok etkilenen destinasyonlarda çalışan sayısı da eridi.
Türkiye ve İspanya turizminde en büyük kayıp “otel” istihdamında

2020’nin ilk 2 ayında otellerde çalışan sayısı; hem İspanya hem Türkiye’de % 4-8 aralığında artmıştı. Pandemi etkisiyle Mart ayından Haziran ayına otel çalışanı sayısı % 25-40 bandunda geriledi. Otel çalışanı sayısı, Haziran ayında, İspanya’da 403 binden 297 bine; Türkiye’de ise 429 binden 259 bine düştü. Son 4 ayda, aylık ortalama gerileme; ise % 20-30 bandında gerçekleşti. >>>

Milli gelirinin % 8,5’ini turizmden kazanan Fransa’da; “Kısmi işsizlik”, 2020 sonuna kadar uzatıldı

Turizmden Sorumlu Dışişleri Bakanı Jean-Baptiste Lemoyne, halihazırda mevcut olan turistik bölgelere yönelik yardım tedbirlerinin kapsamının genişletildiğini açıkladı. Bu, cirosu normal bir faaliyet döneminde elde edilen gelirin % 50’sini geçmeyen şirketler için 1.500 €. Ve en çok ihtiyaç duyanlar için 10.000 € ‘ya kadar. Firmalar; Ayrıca 4 ay süreyle sosyal katkı paylarından muafiyet de talep edebilecek.
Kısmi işsizlikle, çalışanlar gerçekten de en azından net maaşlarının % 84’üne kadar tazminat alıyorlar, ülkede tazminat tamamen Devlet ve Unédic tarafından karşılanıyor.Şirket daha sonra bunu% 100’e kadar tamamlamaya karar verebilir. Asgari ücretli çalışanlar için, bu tazminat zorunlu olarak maaşın % 100’ü kadar. Kısmi işsizlik iki şekilde olabilir. Veya şirketin veya bir veya daha fazla departmanın kapatılması nedeniyle sözleşmesi askıya alınan çalışanların faaliyetlerinin tamamen durması gibi. Buna tam kısmi işsizlik deniyor. Veya normal haftalık çalışma süresinde bir azalma.

Turizm İstatistikleri … Turizm Raporları … Turizm Araştırmaları

 • Türkiye’ye gelen turist
 • Antalya’ya gelen turist
 • İstanbul’a gelen turist
 • Muğla’ya gelen turist
 • İzmir’e gelen turist
 • İllere göre turist sayısı
 • Paket turlarla gelen turist sayısı
 • Aylara göre turist sayısı
 • Türkiye Turizm Geliri
 • Kişibaşı Turizm Geliri
 • İllere göre Yatak sayısı
 • İşletme B. tesis doluluklar
 • Tesis sınıfları, yatak sayıları
 • Antalya otel dolulukları
 • Muğla otel dolulukları
 • Aydın otel dolulukları
 • İzmir otel dolulukları Bazı illerde otel dolulukları
 • Konaklama fiyatları
 • Otellerde Maliyet artışları
 • Otellerin kredi kullanımı
 • Otel Yatırımları
 • Teşvikli otel yatırımları
 • İllerde Otel yatırımları
 • Turizmde istihdam
 • Otellerde çalışan sayısı
 • Türkiye Kruvaziyer turisti
 • Yurtiçi Seyahat pazarı
 • Kredi Kartlı Otel harcamaları
 • Kredi Kartlı Havayolu harcaması

Akdeniz’in 5 büyüğü; 7 ayda 137 milyon turist kaybetti
En az kaybı; Türkiye ve Portekiz yaşadı 

Turizmdatabank’ın derlediği verilere göre; 2020 yılı 7 aylık dönemde, Akdeniz’de en çok turist alan 5 ülkenin toplam kaybı 137 milyon turist oldu.
Fransa, İspanya, İtalya, Türkiye ve Portekiz’de turist sayısı ortalama % 73 olurken en büyük kaybı 41 milyonla Fransa, 35 milyonla İspanya yaşadı. Öte yandan İtalya ve Türkiye 20’şer milyon bandında düşüş gördü. Portekiz ise 7 ayı 15 milyon kayıpla tamamladı. Liderlerin büyük düşüşler görmesi; Türkiye ile olan turist farkını da azaltmış oldu. >>>

Yunanistan’da “Kış” umudu bitti; gelecek sezon hala “belirsiz”

Yunanistan Korfu Otelciler Federasyonu Başkanı Grigoris Tasios, Yunanistan için 2021 sezonunun belirsiz bir resim sunduğunu açıkladı.
“Şu anda dağıtım kanallarımızın olan havayolları, tur operatörlerinin içinde olacağı durumu bilmiyoruz. Şu anda bir kış turizmi sezonu da görmüyoruz. 2021, insanların seyahat etmek isteyip istemediğini bilmediğimiz için çok zor bir yıl olacak
Öte yandan Yunan Turizm Konfederasyonu SETE’nin başkanı Charalambos Voulgaris da, Covid-19 salgını nedeniyle 2019’daki 18 milyar Avro’nun üzerinde olan turizm gelirinin; 2020 yılının tamamı için yalnızca 3,5 – 4 milyar Avro olacağını söyledi. Bazı ülkelerin bir dizi Yunan adasını karantina listesine almasının 2020 sezonunun uzaması için tüm umutları ortadan kaldırdığını vurguladı.


Avrupa’da karantina uygulaması yayılıyor İsviçre, karantina bölgeleri listesine Kanarya Adaları ve Côte d’Azur’u ekledi

İsviçre Sağlık Bakanlığı, İspanya’nın kış destinasyonu olan Kanarya Adaları’nı dönüşte karantina ekledi. Fransa’nın bir çok bölgesi de listeye girdi.

İsviçre Sağlık Bakanlığı, İspanya’nın kış destinasyonu olan Kanarya Adaları’nı dönüşte karantina ekledi. Fransa’nın bir çok bölgesi de listeye girdi.
Her iki bölgeden gelen yolcular ülkeye dönünce 10 gün karantina altında kalacak.
Daha önceki listede İspanya vardı ama Balear ve Kanarya Adaları yoktu.
Yeni günlük koronavirüs vakalarının sayısının da hızla arttığı Fransa ile ilgili olarak, İsviçre; Paris, Côte d’Azur veya Provence gibi turistik bölgeleri de listeye dahil etti.
İsviçre ayrıca; Çekya Britanya Virjin Adaları gibi birkaç bölgeyi daha listeye aldı.

Muğla, Ağustos ayında kaybını azalttı.
Ukrayna pazarından Muğla’ya büyük katkı

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı mugla.jpg

Muğla’ya 2020 yılı Ağustos ayında gelen turist sayısı % 61 düşerek 624 binden 242 bine indi. Üç pazarın gelişimi zararı azalttı.
Toparlanma, Ağustos ayında Ukrayna pazarının % 5,3 artışından destek aldı.
 Öyle ki bu ayda gelen turistin % 53’ü İngiltere’den sağlanırken, % 17’şerlik kısımları Ukrayna ve Rusya’dan kaynaklandı.    Öte andan Muğla’ya 8 ayda gelen turist sayısı % 86,7 azalarak 304 bine inerken, vatandaş ziyaretçi sayısı da aynı oranda azalarak 18 bin bandına indi.>>>

Türkiye İngiliz pazarında “karantina” eşiğine ne kadar uzak?
Rakiplere kapanırken Türkiye “hala” gidilebilir ülke

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı karantina.jpg

Karantina altındaki bir ülkeden ülkeye gelen herkesin 2 hafta boyunca evde durması gerektiği İngiltere; karantinaya giren ve çıkan ülkeleri nasıl açıklıyor.
İngiltere hükümeti, 100.000 kişi başına bir hafta boyunca 20 kümülatif koronavirüs vakası kuralını kullanıyor.
Dolayısıyla, bir ülke haftada 20 vakayı aşarsa, kısıtlamaya giriyor. Ve İngiltere’ye; o ülkeden gelen herkes 14 günlük karantinada kalıyor.

Bu hesaplamaya göre Türkiye; Haziran başından bu yana yüz binde 20 vaka sayısına uzaktır ancak 3 ay karantina eşiğin yaklaşmıştır.
Vakıa sayısı Ağustos başına kadar yüz binde 7,5 iken Ağustos’ta 8,5’e Eylül ilk haftasında ise 11-12 bandına gelmiştir.

Yunanistan’da turistlere yapılan Covid test sonuçları açıklandı
En fazla vaka, havayolu ile gelenlerden çıktı

Yunanistan Sivil Koruma Genel Sekreterliği ülkeye en çok Covid-19 vakasını getiren turistlerin dağılımını açıkladı:

1 Temmuz-6 Eylül dönemi
Gelen turist: 3.553.035
Yapılan test: 451.908
Çıkan vaka: 972

EN FAZLA POZİTİF VAKA
Arnavutluk (132),
Bulgaristan (102),
Romanya (89),
Sırbistan (80)
Fransa (54).

HAVAYOLUYLA GELENLER: 2.957.103
Yapılan test: 334.549
Vaka sayısı: 641
FERİBOTLA GELENLER: 163.900
Yapılan test: 21.116
Vaka sayısı:28
KARAYOLU İLE GELENLER: 432.032
Yapılan test:96.243
Vaka sayısı: 3032.Çeyrekte; Avro bölgesinde GSYİH % 11.8 düştü:
Avro bölgesinde en büyük GSYİH düşüşleri, turizmin güçlü ülkelerde

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı geceAvrupa.jpg

Eurostat verilerine göre, 2020’nin ikinci çeyreğinde GSYİH düşüşleri; Avro bölgesinde % 11,4 ve AB’de % 11,8 oldu. Bu dönemde en büyük düşüş; % 18,5 ile bölgede turizmin liderlerinden İspanya’da kaydedildi. Onu Hırvatistan (-% 14,9), Macaristan (-% 14,5), Yunanistan izledi (-% 14.0), Portekiz (-% 13.9) ve Fransa (-% 13.8) izledi.
Bu dönemde, İspanya, Fransa, İtalya, Yunanistan gibi merkezlerde otel gecelemelerindeki düşüşler de ortalama % 95,7 oldu. Hırvatistan ve İtalya % 90 dolayında düşüş yaşamıştı. (Eurostat)

Rusya’dan Covid sonrası için “AŞIRI ÜRETİM KRİZİ” tahmini

Thomas Cook’un çöküşü; modası geçmiş bir kalkınma modeline bağlı kalan seyahat şirketlerine yönelik ilk uyarılardandı.

Rusya’da ATOR başkan yardımcısı ve Russian Express’in genel müdürü Taras Kobishanov; Covid sonrası için yaptığı değerlendirmede; turizm endüstrisindeki “aşırı üretim krizi” ile karşılaşabileceğini ileri sürdü.
Ona göre mevcut kriz, kendi taşımacılığına sahip oyuncular için önemli riskler taşıyor. Dünyada turizm sektörünün yeniden canlanma sürecinin 4 ila 7 yıl süreceğini söyleyen Taras, pazarın gelişimini belirleyecek yapısal risklere dikkat çekti:
“Pandemiden sonra piyasanın kesinlikle karşı karşıya kalacağı şey, turizm endüstrisindeki “aşırı üretim krizidir… Ve son yıllarda uçakların, otellerin ve deniz yolcu gemilerinin sayısını hızla artırmaktadır. Ayrıca, modası geçmiş bir kalkınma modeline bağlı kalan seyahat şirketlerine yönelik ilk uyarılar salgından bile önce vardı. Thomas Cook’un çöküşü, kendi filosunun ve otel zincirlerinin; küresel oyunculara bile yardımcı olmadığını zaten gösterdi. Hayatta kalmak için, turistik ürün oluşumu, biçimleri ve rotalarında esneklik göstermezler. Bir tur operatörünün yeni gerçeklikte, hayatta kalabilmesi için, her zamankinden daha fazla dinamik paketleme sistemlerine ihtiyaç duymaktadır. Tüm taşıma seçeneklerini (charter, normal, düşük maliyetli, ticari havacılık , vb.), müşteri için en iyi maliyetle konaklama ve transfer sunmak durumundadırlar. Avrupa pazarı zaten birçok yönden düşük maliyetli ulaşıma sıkı sıkıya bağlı. Pandemiden sonra bu eğilim daha da artaracak diyen Taras; mevcut gerçekte, tur operatörlerinin genel olarak düzenli taşıyıcılarla ve özellikle düşük maliyetli havayolları ile işbirliği, bir seyahat şirketi için risk yönetiminin önemli bir parçası olacadır. Dahası, bugün düzenli hava taşıyıcıları, istikrarlı bir satış kanalı olarak tur operatörleriyle organik olarak ilgileniyor.”

Haziran’da Turizm istihdamı % 17,4 daraldı.
Konaklama sektöründe çalışanları sayısı % 39,7 azaldı

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı istihdam.jpg

Konaklama sektöründe çalışanların sayısı, 2020 yılı Haziran ayında % 39,7 daraldı.
Turizmdatabank’ın SGK verilerinden derlediği bilgilere göre; Haziran 2020’de otellerde istihdam 259,1 bin kişiye düştü. Geçen yıl aynı aydaki seviye 429,7 bin dolayında idi.
Diğer yandan Haziran ayında turizmde çalışan toplam sigortalı sayısı da % 17,4 daralarak; 1 milyon 245 bin 37 kişiden 1 milyon 28 bin 344 kişiye düştü. >>>

Geliri artırmak için yeni bir alternatif
Hibrid oteller: konaklama + ofis

Karma bir otel için karşılaması gereken şartlar:
1-Altyapı ve teknolojik ekipman

2-Otel odalarını hızlıca ofise dönme esnekliği
3-Ortak çalışma için yeterli tesisler bulunması
4- Küçük ölçekli etkinlikler için de uygun olan esnek F&B birimleri

Otellerin ofis alanı olarak kullanılması bir çözüm gibi sunulmaya başlandı. Colliers International, saat başına ofis kullanımı alternatifi sunmaları halinde otellerin gelirlerini % 20 artırabileceğini iddia ediyor.
Colliers uzmanları, çevrimiçi etkinlik olan “Hybrid Hospitality” çerçevesinde, kentsel otellerin esnek çalışma alanları ve kısa vadede kullanım için gecelik konaklama kombinasyonunu giderek daha fazla teşvik edeceğini ve bu da gelir üretimine alternatif bir önlem olacağını öne sürdü. Bu yeni bir şey değil, Colliers, ofis ihtiyacını saatlerce karşılamak için “karma otel” fikrini öne çıkarıyor. Krizin başlangıcında Accor, pandemiden kurtulmak için odalarını sabah 6 ile akşam 8 arasında ofis olarak sunmaya karar vermişti. B&B Hotels zinciri de Herkes için çalışma odası programını uygulamaya almıştı.SAYFA ARASI

Akdeniz turizm temsilcilerine göre;
2021 iyileşmeye doğru bir GEÇİŞ yılı olacak

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı fvw.jpg

ECE TONBUL: “Türkiye COVID zorluklarının üstesinden başarıyla geldi”

Oturuma katılan Paloma Hotels’in YK üyesi Ece Tonbul da Türkiye’nin sağladığı başarının arkasında; otellerde uygulanan sağlık protokolleri ve ülkeden ayrılmadan 48 saat önce PCR testi yapma zorunluluğu gibi uygulamalar olduğunun altını çizdi.
Diğer yandan Türkiye’nin diğer avantajının da yazlık tatil köylerinin çoğunun açık havada olması ve sosyal mesafenin daha iyi yönetilebilmesi olduğuna işaret eden Tonbul, ayrıca uluslararası turistleri ağırlayan büyük oteller de COVID testlerinin yapıldığına ve bir tıbbi bakım merkezi ile donatıldığına da vurgu yaptı. Önlemler sürecinin, otellerde maliyetleri yükselttiğini ancak bunun gelirlerle dolu bir yılda olmadığını ancak işlerin sorumlulukla iyi yapıldığın söyleyen Tonbul, böylece normallik geri döndüğünde, yeniden eski canlılığı kazanmış olacaklarının altını çizerek,“Türkiye COVID zorluklarının üstesinden başarıyla geldi ve önümüzdeki yıl bu koşullar altında faaliyet göstermemiz gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Avrupalılar için ana tatil bölgesi olan Akdeniz’in ne zaman toparlanacağı belirsizliğini korurken beklentiler aşıya yönelik bilimsel ilerlemelerde.
Yunanistan, İtalya, Türkiye ve İspanya’dan temsilcilerin katıldığı FVW çevrimiçi tartışmasında; turizm sektörünün 2020’de yaşadıkları ve öğrendiklerinin, 2021’i bir geçiş yılı olması noktasında değerlendirmelere yol açtı.
İspanya: Kanarya Adaları’nda kış endişesi
İspanya Turespaña  direktörü Arturo Ortiz, aşının gelip gelmediğine bakılmaksızın, bir toplum olarak bu virüsü daha iyi anlayabileceğimize inanıyorum, böylece insanlar seyahat dahil normal hayatlarına devam edebilecekler, derken Kanarya Adaları’nda kış sezonu (geleneksel olarak yüksek sezon) için görünümün pek de iyi olmadığını vurguladı. Öte yandan Kanarya Adaları, Ekim ayından itibaren COVID testi istiyor. Arturo Ortiz, İspanya’da çok katı sağlık protokollerinin uygulandığı otellerde kalan ve enfekte olarak Almanya’ya dönen turistlere rastlanmadığını da vurguladı.

2020 bir test yılıydı
İtalyan ulusal turizm örgütü (ENIT) sözcüsü Maria Elena Rosi de, bu yılki turizm hareketlerinden kıt olmasına rağmen değerli dersler çıkarması gerektiğine işaret ederek, yazın sektördeki toparlanmanın başlangıcından çok, turistlerin yeni normalde seyahat etmeye nasıl döndüklerine dair bir test olduğuna işaret etti. Rosi, kaynak pazarlarda şu anda en büyük riskin; “insanları riske attığın için seyahat etmemelisin’ mesajının yayılması olduğunu vurgularken asas olanın sorumlu bir şekilde seyahat etmek olduğu ve böyle yargıların doğru olmadığını işaret etti.

Yunanistan: iyileşme iki yıl sürecek Koronavirüsün yaz başında Yunanistan’da görülme oranının düşük olmasıyla birlikte Temmuz ayı sonunda Almanya, İngiltere, Fransa ve Rusya’dan turistlerin gelişinin yavaş yavaş” izini sürmesini mümkün kıldı, diyen Yunan Otel Federasyonu temsilcisi Grigoris Tassios, Ağustos ayında rakamların biraz daha arttığını, Eylül ve Ekim aylarında toparlanmanın devam edebileceğine inandıklarını belirterek, “iyileşmenin 2 yıl içinde gerçekleşmesini bekliyoruz”dedi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı line1-1-1024x33.jpg

İspanya’da otel dolulukları Türkiye gibi yükseliş eğiliminde

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı dolulukTR.ISP7ay2020-2.jpg

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre; işletme belgeli konaklama tesislerinde ortalama doluluk, Temmuz ayında % 22,09 oldu. Öte yandan İspanya İstatistik Ofisi’ne göre Temmuz ayı tesis dolulukları da % 35,55 olarak gerçekleşti.
Ancak iki ülkenin Temmuz ayı dolulukları 2019’un aynı ayına göre düşüşte. Geçen yılın seviyesinden; İspanya % 35, Türkiye de 65 puan geride bulunuyor. Türkiye yaz aylarında İspanya’yı geride bırakıyordu.>>>


Türkiye’de doluluklar Temmuz ayında % 22,09 oldu

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı doluluk7ay2020.jpg

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre; işletme belgeli konaklama tesislerinde ortalama doluluk, Temmuz ayında % 22,09 oldu. Doluluklar geçen yıl % 82,75 olarak gerçekleşmişti.
İller bazında Temmuz ayı dolulukları; Antalya’da % 19.42, İstanbul’da % 13.80, Muğla’da % 31.18, Aydın’da % 26,69 ve İzmir’de % 35.63 oldu.
Tesis bazında doluluklarda, küçük ölçekli oteller daha yüksek seviyelere sahip oldu. >>>

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı line1-1-1024x33.jpg

Balear Adaları, Covid’den en çok etkilenen yerlerde 15’er günlük hareket kısıtlamaları getirecek

Balear Hükümeti, koronavirüsün enfeksiyonlardan en çok etkilenen coğrafi bölgelerde yayılmasını durdurmak için geçici ve istisnai nitelikteki yeni kısıtlamaları onayladı. Kabul edilen bu tedbirlerin maksimum 15 günlük ​​geçerliliği olacaktır, ancak onları koşullar devam ederse süre uzatılabilir. Virüsün bulaşmasını kontrol altına alan bu yeni önlemler, Sağlık Bakanlığı’nın etkilenen bölgedeki insanların serbest giriş veya çıkışlarına tamamen veya kısmen kısıtlamalar veya sokaklarda ve kamusal kullanım alanlarında hareketin sınırlandırılması gibi eylemleri benimsemesini sağlayacak. Yeni kısıtlamalar aynı zamanda kapasite, çalışma saatleri ve türlerinin, ticari tesislerin ve yemek servisi dahil halka açık hizmetlerin askıya alınmasını veya sınırlandırılmasını da öngörüyor

İngiltere, karantina listesine 7 Yunan adası eklendi
İngiltere’nin karantina listesine 7 Yunan adası eklendi. Bu adalar; Midilli, Tinos, Serifos, Mikonos, Girit, Santorini ve Zakynthos’u .çeriyor. Ancak anakara Yunanistan, İngiltere’nin “seyahat koridorları” muafiyet listesinde kalacak.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı line1-1-1024x33.jpg

Rusya: Yurtdışına uçuşlar, “henüz” COVID-19 vakalarını artırmadı

Rusya Sağlık Bakanı yaptığı açıklamada; Yurtdışına uçuşların başlatılması, ülkedeki COVID-19 vakalarının sayısında artışa yol açmadı, değerlendirmesinde bulundu. Bakan Mikhail Murashko, uluslararası uçuşların açılmasının yeni bir koronavirüs enfeksiyonu vakası istatistiklerinde henüz önemli bir bozulmaya yol açmadığını söyledi.
Murashko’ya göre, genel olarak, Rusya Federasyonu’nda COVID-19 görülme sıklığı ile ilgili durum sabit ve olumlu bir eğilimde. Murashko’ya göre; Rusya Federasyonu hastanelerinde 90 bin hasta tedavi görüyor. 2500’den biraz fazlası da ventilasyonu ile yoğun bakımda.

Galler, 6 Yunan Adasını Karantina Listesine Aldı
Galler Hükümeti tarafından alınan bir karara göre, 6 Yunan adasından (Girit, Zakintos, Mikonos, Midilli, Paros ve Antiparos) Galler’e geri gelen yolcuların 14 gün boyunca kendi kendilerini izole etmeleri gerekiyor. Galler Sağlık Bakanı Vaughan Gething, kararın “Yunan adalarından dönen turistlerden Galler’e ithal edilen” çok sayıda koronavirüs vakası nedeniyle verildiğini söyledi. Öte yandan İskoçya da Yunanistan’ı karantina listesine dahil etmişti. Galler Hükümeti’ne göre, anakara Portekiz, Cebelitarık ve Fransız Polinezyası’ndan Galler’e dönen kişilerin de kendi kendilerini tecrit etmeleri gerekiyor. Karantina kuralları, İngiliz havaalanları da dahil ;İngiltere’nin hangi bölgesinden döndüklerine bakılmaksızın Galler’e gelen yolcular için geçerli. Kendi kendini tecrit etmeyenler 1.000 sterlinlik para cezalarıyla karşı karşıya kalacak.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı line1-1-1024x33.jpg

Türkiye’de havayolu yolcu sayısı, 8 ayda % 65 daraldı

Yolcu trafiğinde, en düşük gerileme; yurtdışı ve yurtiçi hatların toplandığı İstanbul ve Ankara limanlarında yaşandı.

Ocak-Ağustos döneminde, yurtiçi ve yurtdışı hatlardan hizmet alan toplam yolcu sayısı % 65 azalarak; 121,5 milyondan 41,8 milyona düştü. Bu dönemde dış hatlar yolcu sayısı % 72,3 düşerek; 72,2 milyondan 19,9 milyona geriledi. Yurtiçi hatlar yolcu sayısı da % 55,7 azalarak; 49,3 milyondan 21,8 milyona geriledi. Dış hatlarda en büyük düşüşler; turist trafiğinin azaldığı Antalya, Muğla gibi limanlarda yaşandı. >>>


Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı hava8ay.jpg
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı line1-1-1024x33.jpg

Alman operatörler Kanarya’yı da iptal etmeye başladı

İspanya için önemli kış destinasyonu olan Kanarya Adaları’nın da devreden çıkması durumunda, ülkenin turizm geliri kaybının ciddi boyutlara varacağı tahmin ediliyor. Kanarya ve Balear; Katalonya’dan sonra en fazla turisti alan yerler.

Çarşamba günü Almanya’nın Kanarya Adaları’nı tavsiye edilmeyen destinasyonlar listesine eklemesinden sonra Alman tur operatörleri, FTI ve Alltours haricinde Eylül ortalarına kadar iptal etmeye başladı. TUI Group, adaya olan operasyonlarını 12 Eylül’e kadar iptal etti. TUI Almanya, Yarımada ve Balear Adaları ile operasyonlarını 14 Eylül’e kadar ve Menorca, Ibiza, Formentera ve Costa de la Luz durumunda, tüm turist paketleri ve otel rezervasyonlarını yalnızca 31 Ekim’e kadar iptal etti. DER Touristik, Kanarya Adaları’na seyahatlerini 15 Eylül’e kadar iptal etti. Schauinsland-Reisen, hem Kanarya Adaları’nı hem de Mallorca’yı 18 Eylül’e kadar iptal ederken, Menorca, İbiza ve Yarımada’daki askıya almayı 30 Eylül’e kadar uzattı. FTI Touristik ise Balear Adaları’nda olduğu gibi, Eylül ayında rezervasyonlarını kısıtlama olmaksızın operasyona devam ediyor. Alltours, Kanarya Adaları’na giden turist paketlerini 15 Eylül’e kadar iptal edilebileceğini belirti.


Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı line1-1-1024x33.jpg

Antalya Paket Tur Pazarı yeniden hareketlendi

Turistlerin,
Paket Tur kullanım

oranı geriledi

Antalya’ya yılın 8 aylık döneminde gelen turist sayısı % 86 azalarak 10,3 milyondan 1,4 milyona düştü. Kente; paket turlarla gelen turist sayısı da 8 aylık döneminde % 91,7 geriledi. Sekiz aylık dönemde en çok turist getiren gruplar içinde; Anex (ATG), MPI Turkey, TUI, Odeon, MTS-OTS ve Biblo Globus ilk sıraları aldı. +++

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Ant.paket_.2020yili.8ay-1.jpg
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı line1-1-1024x33.jpg

Almanya’dan havayolu ile yurtdışı çıkışlar 7 ayda, % 69 daraldı

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı almcikis7ay.jpg

Almanya’dan havayolları ile yurtdışına çıkışlar Ocak-Temmuz döneminde % 69 daralarak; 58,1 milyondan 18 milyona geriledi. Alman istatistik ofisi verilerine göre Türkiye % 82 düşüşle; 4,5 milyondan 0,8 milyona düştü. Öte yandan İspanya % 72 gerileme ile; 9,3 milyondan 2,3 milyona geriledi. Diğer yandan İtalya olan çıkışlar % 75 düşüşle 4,4 milyondan 1 milyona, Fransa’ya olan uçuşlarda % 69 gerileme ile 2,4 milyondan 0,7 milyona indi. >>>

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı line1-1-1024x33.jpg

SAYFA ARASI

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı BakanlikTR.jpg

TÜRKİYE TURİZMİ YENİDEN

TÜRKİYE turizmindeki daralma 7 aylık dönemde %78’e geriledi.
Temmuzda gelen yabancı sayısı % 85,9 azalışla, 932 927 oldu. Ocak-Temmuz döneminde gelen yabancı sayısı da geçen yılın aynı dönemine göre % 77,97 azalış göstererek 5 440 406 oldu.
7 ayda; Almanya, Rusya ve Ukrayna ilk sıraları aldı. >>>


Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı BakanlikISP.jpg

İSPANYA TURİZMİ UMUTSUZ

İSPANYA turizmi Temmuz 2020’de % 75 daraldı. Düşüş; 7 aylık dönemde ise % 72,4 oldu.
Ülkeye gelen yabancı ziyaretçi sayısı Temmuz’da 9,8 milyondan 2,4 milyona indi.
Diğer yandan 7 aylık dönemde de ülkeye gelen yabancı ziyaretçi sayısı; 48 milyondan 13,2 milyona geriledi. >>>

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı turist.jpg

ANTALYA TURİZMİNİN 8 AYI

ANTALYA turizmi Ağustos 2020’de % 70 daraldı.
Daralma 7 aylık dönemde % 85,9’a geriledi.
Geçen yıl Ağustos’ta 2,5 milyon ziyaretçi alan Antalya, Ağustos 2020’de 745 bine kadar düştü.
Sekiz aylık dönemde ile gelen turist sayısı 10,3 milyondan 1,3 milyona düştü. >>>

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı line1-1-1024x33.jpg

Otellerde maliyet artışı, Ağustos’ta % 13,53 olarak gerçekleşti

“Türkiye’de Enflasyonun gerilemesine paralel olarak, otellerdeki maliyetler de ılımlı artış gösterdi”

12 aylık ortalamalara göre; Ağustos’ta otellerde maliyet artışları % 13,53 oldu. TÜİK’e göre Türkiye’de enflasyon % 11,27 olarak açıklandı. Turizmdatabank Otel Maliyetleri Raporu’na göre, otellerde en yüksek maliyet artışları; Enerji, içecek ve yiyecekte yaşandı. >>>

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı MALIYETLER.jpg
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı line1-1-1024x33.jpg
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı para.jpg

KREDİ TAKİP ORANI DÜŞÜYOR

BDDK bulgularına öre; Konaklama sektörü nakdi kredi kullanımı Ocak-Temmuz 2020’de 22,1 milyar TL artış oldu. 2019 yılı aynı dönemindeki artış 4,26 milyar TL idi. Otellerin kredilerinde takibe düşme oranı da geriledi. Yılbaşında % 8,77 olan oran; Temmuz ayında % 6,07’ye geriledi. >>>

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı insaat.jpg

TURİZM YATIRIMLARI 2020

2020 yılının 7 aylık döneminde alınan 2,621 milyon TL’lik TEŞVİKLİ otel yatırımlarının; 2,146 milyon TL’si ile komple yeni 76 otel yapılacak. 39 otelde de 474,8 milyon TL’lik yenileme yapılacak.
yeni otellerde 16.852 yeni yatak devreye girecek. 15.158 otel yatağı da yenilenecek.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı para.jpg

YENİLEMEDE ANTALYA ÖNDE

7 aylık döneminde alınan yatırım teşvkleriyle, 39 otelde 474,8 milyon TL’lik yenileme yapılacak. Yenilemelerin 160 milyon TL’si Antalya’da olacak. Onu; 84’er milyon TL ile Muğla ve Ankara izliyor.
Denizli, Kastamonu ve İzmir de diğer iller oldu. >>>

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı line1-1-1024x33.jpg

Konaklama fiyatları ile enflasyon arasındaki makas kapandı

Türkiye’de konaklama fiyatlarındaki artış, enflasyonla paralel duruma geldi

12 aylık ortalamalara göre; 2020 yılı Ağustos ayında Enflasyon % 11,27 olarak gerçekleşti. Konaklama fiyatlarındaki artış % 11,60 oldu. Ağustos 2020’de 12 aylık ortalamalara göre; konaklama fiyatlarında yıllık artışlar; İstanbul hariç Antalya, Muğla, İzmir ve Aydın gibi turistik merkezlerin tamamında, ülke ortalamasının üzerinde arttı. >>>

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı konfiyat.jpg
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı jet2.jpg

Jet2.com ve Jet2Holidays,
2020 yazında İspanya’da yok

Jet2.com ve Jet2Holidays, COVID-19 krizinin neden olduğu belirsizlik, 2020 yaz sezonu için İspanya anakarasındaki tüm faaliyetlerini askıya aldı. Jet2’de geçen hafta 2020 yazının geri kalanı için Balear Adaları’ndaki operasyonlarını iptal etmişti. Ancak Jet2.com, Kanarya Adaları ile ilgili henüz herhangi bir karar vermedi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı trisp.jpg

ARAŞTIRMA
Türkiye ve İspanya’da 50 yıl

Türkiye ve İspanya turizminin 50 yıllık analizi: Nasıl bir model uygulandı, neler kazanıldı. Yapılan ortak doğru ve eksikler neler? Yeni bir yol ayrımına doğru.
Türkiye’nin benzer talep özellikleri gösterdiği İspanya, karşısında; Türkiye’nin temel eksikliğinin, paket tur dışındaki turist tipi olduğu görülür.. >>>

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı para.jpg

ARAŞTIRMA
Turizm Yatırımları Analizi

Türkiye 15 yılda yeni otellere ne kadar yatırım yaptı?
Türkiye turizmi 1980’lerin ikinci yarısında başlayan hızlı otel yatırımlarında 1990’ların ortalarından sonra ikinci bir gelişme safhasına geçmişti. Turizmdatabank, Türkiye otel yatırımları analizini, özellikle bu ikinci gelişme safhasına >>>

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı line1-1-1024x33.jpg


-ARAŞTIRMA-

TÜRKİYE VE İSPANYA TURİZMİ BÜYÜME MODELLERİ >>


-ARAŞTIRMA-

TÜRKİYE’NİN İNGİLTERE PAZARINDAKİ GELECEĞİ NE OLACAK? >>


-ARAŞTIRMA-

TÜRKİYE’DE YURTİÇİ VE YURTDIŞI SEYAHAT PAZARI ANALİZİ >>

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı line1-1-1024x33.jpg

Türkiye’de konaklama tesisi yatak kapasitesi 1,75 milyona ulaştı

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı yatak.jpg

Türkiye’de, Bakanlık ve Belediye belgeli tesis sayısı 2020 yılında 13,395 adet oldu. Bu tesislerdeki yatak sayısı da 1 milyon 758 bin 982’ye ulaştı.
KTB verilerine göre; işletme belgeli 4126 tesiste 1 milyon 6 bin, belediye belgeli 8533 tesiste 570 bin 929 yatak bulunuyor. Öte yandan, bir kısmı faaliyette olan ve yatırımı devam eden yatırım belgeli 736 tesiste toplam 181 bin 608 yatak bulunuyor. Toplam yatak sayısının % 38’i Antalya, % 13’ü İstanbul ve % 11’i Muğla’da bulunuyor. İzmir, Ankara, Aydın, Balıkesir, Mersin lleri % 2,5-3 bandında paylara sahip.  >>>

Türkiye’de faaliyette olan konaklama tesisinde var olan otel yatakların % 68’i; 5 turistik merkezde toplanıyor

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı line1-1-1024x33.jpg

Gündemden notlar…

+ İzmir 8 ayda % 75 düşüşle 212 bin turist ağırladı. >>
+ Almanya’dan havayolu ile yurtdışı çıkışlar 7 ayda % 70 daraldı. >>
+ Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), tüketici kredileri için vade sınırının 60 aydan 36 aya indirdi.
+ Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) 2020 yılı ikinci çeyreğinde %9,9 azaldı
+ Ağustos’ta Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık % 11,77, aylık % 0,86 arttı
+ Koronavirüsden dolayı getirilen 3 aylık işten çıkarma yasağı, Eylül’den itibaren 2 ay daha uzadı.

Bir yanıt yazın