Almanya seyahat uyarılarını kaldırınca İspanya ve Türkiye’ye talep artacak mı?

İlk anketlere göre Almanya’da uyarılar kalkınca İspanya ve Türkiye talebi ne kadar arttı?

Almanya’nın seyahat uyarı açıklamalarını kaldırmasından sonraki haftada bazı destinasyonlara olan tatil talebinin toparlanma gösterdiği belirtiliyor. Canlanma; İspanya ve Türkiye için net görülürken, Mısır ve Yunanistan’da kısmı bir belirsizlik var. Covid 19’un ikinci dalgası Avrupa’da güçlenirken, seyahat uyarıları konusunda tam bir belirsizlik hakim oldu. Destinasyonlar ne yapacak?

Alman danışmanlık şirketi TrevoTrend‘in raporuna göre, 28 Eylül – 4 Ekim arasındaki haftada, İspanya ve Türkiye için Alman seyahat acentelerindeki rezervasyonlar % 2 dolayında artış gösterdi.

Kanarya Adaları, Alman tatil talebinde ne kaybetmişti?

Yüz yüze ve online acentelerden alınan verilere göre; Alman seyahat tüketicilerinin davranışlarını çok hafif değişti.
Almanya’nın 2 Eylül’den bu yana Kanarya Adaları’nı tavsiye edilmeyen destinasyonlar listesine almasından sonra talep % 34 daralmıştı.

Almanların Mısır’da tatil isteği artıyor mu?

Son çalışmada Yunanistan’daki rezervasyonlar da % 5’lik bir düşüş görülürken, İspanya ve Türkiye talebini gösteren rezervasyon artışı % 2 oldu. Mısır % 2 dolayında geriledi.

Türkiye, Alman tatil pazarının sürükleyici gücü olmaya devam ediyor mu?

2019’da yılın bu döneminde yaz için rezervasyon talebi dağılımında; Türkiye % 29,8 ile ilk sırada, İspanya % 26,5 ile ikinci sırada ve Mısır da % 13,1 le üçüncü sırada idi. Onları % 9,5 ile Yunanistan izliyordu.

2020’de Türkiye’nin durumu değişmedi

2020’de ise Türkiye % 33,8’le yine başta, Yunanistan ise % 29,7 ile onu izliyor. İspanya’nın payı da % 8,4 dolayında kaldı. Mısır da % 6,2’ye doğru indi.
Bu yüzdeler, tatil satış volümünü değil eğilin dağılımını gösterirken hacim ve gerçekleşme söz konusu olduğunda değişiyor.

2020’de Türkiye’ye ne kadar Alman geldi?

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre 2019’da 5 milyon Alman turist gelmişti. 2020’nin 8 aylık döneminde gelen Alman turist sayısı, Covid 19 etkisiyle % 76,7 daralarak 3,38 milyondan 0,78 milyona indi.

Diğer yandan İspanya İstatistik kurumu İNE’ye göre; 2019’da İspanya’ya 11,1 milyon Alman turist gelmişti. 2020’nin 8 aylık döneminde gelen Alman turist sayısı, % 73,1 azalarak 7,71 milyondan 2 milyona düştü.

Bir yanıt yazın