RUSYA OUTGOING PAZARINDA TÜRKİYE

3 yılda Rusya outgoing pazarında neler değişti?

Akdeniz çanağındaki destinasyonların rekabet ettiği Rusya pazarında dengeler 2015 yılından bu yana çok radikal biçimde değişti. Rosstat verilerine göre; 2015/2016 dönemi krizinden Covid 19 salgınına kadar geçen sürede, kitle turizminde, outgoing pazarının en çok kazanan ülkesi Türkiye oldu. Bu kazanç, aynı zamanda, Türkiye’ye paket turlarla turist getiren turoperatörlerinin de neredeyse tek geliri oldu. Peki ne oldu bu 3 yılda Rusya outgoing pazarına?

Rusya’dan tatil amaçlı çıkışlar ne kadar büyüdü?

Turizmdatabank’ın Rusya Outgoing Pazarı 2020 yılı araştırmasına göre;  3 yılda Rusya’dan yurtdışına çıkışlar, 13,7 milyon artarak 45 milyonu aştı.

Turizm amaçlı çıkışlarla, Rusya outging pazarı bu dönemde 4 milyon gelişerek 20 milyon bandının üzerine çıktı.

Turoperatörleri ile yapılan yurtdışı çıkışlar da 5 milyondan fazla yükseldi.

Verilere göre, içinde Türkiye’nin de bulunduğu Akdeniz ülkeleri turizmi, 3 yılda Rusya’dan 3,5 milyona yakın büyüklükte ilave turist aldı.

Rusya çıkışlarının rekor olduğu 2014 yılına göre Türkiye; çıkışlardaki payını, % 27’den % 49’a çıkarırken, Mısır’ın payı% 18’lerden % 1’in çok altına düştü. Mısırla beraber, bütün Avrupa’nın akdeniz bölgesinde yer alan ülkeleri de pazar payı kaybederken, Güney Kıbrıs ve Tunus gibi çok az sayıda ülke hafif yükseliş gösterdi.

Rusya’da paket turun hakimi kim?

Türkiye Rusy pazarında yıllardır paket turlarla turistik çıkışların hakimi konumundaydı. 2015yılından sonra Mısır’ın devreden çıkmasıyla Türkiye pazarın tek başına belirleyicisi oldu. Öyle ki, 2014’te % 40 olan payımız 2019 sonunda % 70’in de üstüne yükseldi.

Bu dönemde, Türkiye’nin tüm rakipleri, Pazar paylarında % 50’ye yakın kayıplar yaşadı. Mısır ise sıfır noktasına düştü.

DETAYLI RAPOR>>

Bir yanıt yazın