Havayollarının birliği IATA da biniş öncesi Covid-19 testi istiyor

Kuruma göre yolcularda teste olumlu bakıyor

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), uçak ve yolcu trafiğinin yeniden canlandırılması aşamasında, tüm yolcuların seyahatten önce Covid-19 testi yaptırmasını talep ediyor. Talep, turistler tarafından da olumlu karşılandı.

Koltuk arası boş bırakma aşıldı ama test geliyor

Covid 19’a karşı alınacak önlemlerde; ilk aşamasında uçak koltuk aralarının boş bırakılması baskısını aşan havayolu şirketleri birliği IATA, pandeminin ekonomik maliyetine atıfta bulunarak, Covid testi çözümüne yatırım yapılmasını talep etmeye başladı

Her yerde Covid 19 testi uygulansın mı?

Havayollarında testin küresel bir kural olarak yapılmasını isteyen IATA, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) aracılığıyla ve sağlık otoriteleri ile hızlı, doğru, uygun fiyatlı, kullanımı kolay, ölçeklenebilir ve sistematik Covid-19 testi geliştirmek ve uygulamak için çalışmaya hazır olduklarını açıkladı.
Havayolları, havalimanları, ekipman üreticileri ve hükümetlerin bunu hızlı bir şekilde yapabilmek için uyumlu çalışmaları gerektiğini vurgulayan IATA genel müdürü ve CEO’su Alexandre de Juniac, endüstrinin her geçen gün daha fazla iş kaybı ve ekonomik zorluk riskiyle karşı karşıya olduğunu vurguladı.

Covid küresel hava trafiğini % 92 daralttı


Öte yandan IATA, 2019’a göre hava yolculuğunda yüzde 92’lik bir düşüş olduğuna işaret ederek hareket özgürlüğünü yeniden sağlamanın esas koşulunun; yola çıkmadan önce tüm yolcuların Covid-19 testinden geçmesi olduğunu, bunun da sürekli değişen karmaşık risk modelleri olmadan yapılmasını, güvenin böyle sağlanabileceğini de ekledi.

Havacılık’tan kaç kişi ekmek kazanıyor?

Havacılık endüstrisinin dünyada yaklaşık 65,5 milyon işi desteklediğini söyleyen kurum, küresel standartları uygulamak için hükümetlerle birlikte çalışıldığını, ana amaçlarının.; dünyada seyahatin güvenli bir şekilde yeniden canlandırılması olduğuna vurgu yaptı. IATA’ya göre bunun yolu da hızlı, doğru, uygun fiyatlı, kullanımı kolay ve ölçeklenebilir bir test olduğunu ortaya koydu.

Uçak yolcusu da Covid 19 testi istiyor mu?

Öte yandan IATA, biniş öncesi Covid-19 testine yolcuların nasıl baktığını konu alan ve 11 pazarı içeren 4.700 kişilik anket yaptı.
Bulgular, seyahat sürecinde Covid testi için güçlü bir destek olduğunu ortaya koydu. Turistlerin yüzde 65’i, bir kişinin koronavirüs testi negatif çıkması durumunda, karantinaya gerek olmadığını söyledi. Yüzde 84’ü tüm yolcular için test yapılması gerektiğini kabul etti ve yüzde 88’i de seyahat sürecinin bir parçası olarak test yaptırmak istediğini söyledi.

Bir yanıt yazın