ARTAN COVİD-19 VAKALARI TURİZMLE Mİ İLGİLİ?

Bulaşıcı hastalık uzmanı Charalambos Gogos yaptığı açıklamada, Yunanistan’da son birkaç haftadaki Covid-19 vakalarındaki artışın gelen yolculara bağlanamayacağını söyledi.

Gogos, son 24 saatte 3.605 yeni vaka ve 20 ölüm gibi olaylardaki ani artışa atıfta bulunarak, ithal edilen vakaların % 0,59 ile çok küçük olduğunu doğruladı.

Turizm üzerine oynanan bahis

Gogos, son 20 gün içinde hastane kabullerinin iki katına çıktığını ve yatak kapasitesinin yüzde 40 ve yoğun bakım ünitelerinin yüzde 51 oranında halk sağlığı sisteminin sınırlarını zorladığını da sözlerine ekledi. Son derece bulaşıcı Delta varyantının yakında tüm vakaların yüzde 90’ını oluşturacağını söyledi.

Yunanistan’da durum ne?

Bulaşıcı hastalık uzmanı, Yunanistan’ın bu yaz muhtemelen sürü bağışıklığına ulaşamayacağını da sözlerine ekledi ve tatillerinden dönen aşılı veya aşısız tüm gezginlere test yapılmasını tavsiye etti.

Aynı zamanda Ulusal Halk Sağlığı Örgütü’ne (EODY) göre Naxos, Paros, Rodos, Girit (Rethymno, Heraklion ve Chania), Tinos, Chios, Mykonos, Kalymnos ve Andros adalarındaki viral yük arttı.
Yunan makamları, sınırların protokolleri aşması halinde yerel karantinaların ilan edileceğini yinelediler.

Bu arada Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, ülke çapında bir kilitlenme olasılığını dışladı, ancak ay sonuna kadar kapalı alanlara ve mekanlara girişle ilgili önlemlerin açıklanacağını da sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın