AVRUPA’DA SEYAHAT 2024’E KADAR TOPLANMAZ

2024 yılına kadar aşılmayacak

Avrupa Seyahat Komisyonu, Avrupa’da seyahat talebi, pandemi öncesine ulaşmak için hala uzun bir yol var, dedi. Komisyonu (ETC) 2019 seyahat hacimlerinin 2024 yılına kadar aşılmayacağı uyarısında bulundu

Aşılama

ETC, aşılama programlarının başarısı sayesinde Avrupa destinasyonlarının şimdiden beklenenden daha iyi bir yaz sezonu geçirdiğini vurguladı. Ayrıca, Avrupa Birliği dijital COVID sertifikasının oluşturulması, AB içinde güvenli seyahat sağlanmasında etkili oldu ve sınır ötesi hareketliliğin basitleştirilmesine yardımcı oldu.

Sonuçta topluluk içi seyahat bir artış yaşadı ve 2021’de Avrupa uluslararası varışlarının %85’ini oluşturacak. Bu oran 2019’da % 77 idi.

İyileşme destinasyonlar arasında farklı


Yunanistan olduğu için, yabancı varışlar zayıf olmasına rağmen Ağustos ayına kadar 2019’a kıyasla %19 düşütü Buna rağmen gecelemelerde güçlü artış kaydetti.

İspanya yazı, 2019 yılına kıyasla uluslararası gecelemelerde %77 düşüşle kapatırken, uluslararası gelişler %88,7 düştü.

En sert düşüş yıl boyunca alınan katı anticovid önlemleri nedeniyle % 94 ile Çek Cumhuriyeti’nde oldu.

Dış talepte İyileşme zaman alacak


Buna karşın, Avrupa’ya uluslararası turist varışları 2019’a kıyasla yıl ortasında %77 düştüğü için toparlanmaya hala uzun bir yol var diyen rapor, Doğu Avrupa’daki daha yavaş aşılama oranı ve bazı büyük uzun mesafeli kaynak pazarları iyileşmeyi geciktirebileceğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.