DÜŞÜK MALİYETLİ SEYAHATİN SONU MU?

Düşük maliyetli seyahat dönemi

Seyahat maliyeti son yirmi yılda düştü ve tüm destinasyonlarda uluslararası seyahat başına ortalama harcama, 2019’da gerçek fiyatlarla 2000 seviyesinden %17 aşağı düştü. Bu durum, Avrupa Seyahat Komisyonu raporunda; daha az yolcu ve artan maliyetlerle düşük maliyetli seyahat dönemi sona erebilir mi?, diye soruldu.

Fiyatlar, ticari hava yolculuğu endüstrisinin başlangıcından bu yana düşüyor ve düşük maliyetli taşıyıcılar, kısa mesafeli hava yolculukları için iş modellerini dönüştürdü.

Fiyatlar, ticari hava yolculuğu endüstrisinin başlangıcından bu yana ürünlerdeki değişikliklerin yanı sıra, pazarların daha serbest hale gelmesi ve daha az katı varış ülkesi vize rejimlerinin yanı sıra düşüyor.

İş modellerini dönüştürdü

Son otuz yılda düşük maliyetli taşıyıcılar, özellikle kısa uçuşlar için iş modellerini dönüştürdü. İndirim ve piyasa liberalizasyonu, en son büyüme döngüsünü yönlendirdi, 2019’a kadar olan on yılda yolcu büyümesinin neredeyse yarısını oluşturuyor.

Seyahat maliyetlerinde trendler

• İndirim ve piyasa liberalizasyonu, çoğu ülkede yolcu büyümesinde giderek daha önemli bir rol oynadı.

• COVID-19, yolcu talebini benzeri görülmemiş bir şekilde düşürdü. Daha büyük havayolları devlet müdahalesi alma eğilimindeyken, bazı küçük operatörler borç almak zorunda kalacak. Ancak çoğu durumda bayrak taşıyıcılar bile devlet kredilerini geri ödemek için zorlanacak. Bu durumda uçak ücretlerinin artması gerektiğinin bir işareti olarak görülüyor.
• Havayolu sektörü de artan jet yakıtı maliyetlerinden kaynaklanan zorluklarla karşı karşıya.

• Ancak ücretlerin artırılması, hava yolculuğu talebindeki toparlanmayı azaltma riskini taşıyor. Bir sürü sebep varken seyahat fiyatları neden artabilir, kanıtlar henüz hiçbir şekilde kesin değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.