Bir sürpriz de Lufthansa’dan: kayıplar ne oldu?

Alman devletinden yardım da alan Lufthansa, yılın 3.çeyreğinde beklenenden daha da kötü bir mali tablo açıkladı. Havayolunun bu yılki açığının, 5 milyar Avro’yu aştığı belirtiliyor. Böylece şirketin beklenenden daha fazla, sürpriz bir sonuç açıkldığı görüldü.

Sıkışık durumu iyi izlenen Lufthansa’nın son üç aylık verilerinde bu kadar büyük bir zarar beklemiyordu. Temmuz’dan Eylül’e kadar, 2 milyar Avro açık vardı.Analistler ise 1,6 milyar açık bekliyorlardı. Havayolu şirketi geçen yılın aynı döneminde 1,15 milyar Avro kar etmişti. Böylece şirketin yıl genelindeki açığı 5,6 milyar Avro’ya çıktı.

Lufthansa’da satışlar ne kadar geriledi?

Satışlar, seyahat kısıtlamaları nedeniyle geçen yıl 10,1 milyar Avro’nun üzerinde idi. Bu yıl ise % 74 düşüşle 2,7 milyar Avro’ya geriledi.

Kriz sırasında Lufthansa’nın 9 milyar Avro’luk mali yardımla iflastan kurtarılması umuluyordu. Şirketin Eylül ayı sonunda 10,1 milyar Avro’luk fonu vardı.

Uçuşlar ve çalışan azalıyor

Öte yandan Lufthansa üçüncü çeyrekte personel sayısını önemli ölçüde azalttı. Grubun halen 124.534 çalışanı vardı. Bir yıl öncesine göre neredeyse 14 bin kişi daha az. Lufthansa, normalde en güçlü sezon olan yaz çeyreğinde 8,9 milyon yolcu taşıdı, bir önceki yılın rakamının beşte biri. Lufthansa Grubu, uçuşların yalnızca beşte birini sundu. Korona salgını nedeniyle zayıf talep alındığından grup, dördüncü çeyrekte de bir önceki yılın kapasitesinin maksimum dörtte birini sunmaya devam edecek.

Bir yanıt yazın