Futbol, 2020’nin kayıplarını azaltır mi?

Turizm sektörünün dünya genelinde 2020’de 3 trilyon Dolar kaybedeceğinin ortaya konduğu ve 27 – 29 Kasım tarihlerinde düzenlenen Dünya Turizm Forumu’nda bu kaybın hafifletilmende spor turizminin önemine vurgu yapıldı.

30 farklı ülkeden 175 konuğun ve 500 binden fazla izleyicinin online izlediği forumda, konuşan Imtiaz Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Omar Imtiaz, turizmin yaralarını sarmaya spor yatırımlarının yardımcı olabileceğini söyledi.

Taraftarlar maç günü ne kadar harcıyor?

Imtiaz, “Dünyanın en iyi 20 futbol kulübü geçen yıl 9 milyar Avroluk bir gelir elde etti ve bunun yaklaşık % 16’sını maç günlerinden kazandı. Böylece maçlara ev sahipliği yapan şehrilere de doğrudan ekonomik katkı sağladı. İngiltere Premier Ligi’nde futbol maçlarına gelen taraftarlardan geçen sene 5,7 milyar lira (550 milyon sterlin) gelir elde edildi ve ziyaret sırasında kişi başı ortalama 8.600 lira (820 sterlin) harcama yapıldı.”dedi. 

Futbol kulüpleri turizme ne katkı yapar?

Türkiye’deki turizm faaliyetlerini yeniden canlandırmak için İstanbul gibi kulüpleri uluslararası alanda ün kazanan şehirlerin etkili olacağını söyleyen İmtiaz, “Özellikle de turizm sezonu dışındaki Kasım-Mart dönemi, uluslararası spor turizmini, yani futbol taraftarlarını çekmek için çok önemli. Çünkü taraftarlar maça gelirken şehri keşfetmek için birkaç gün fazladan kalmayı tercih ediyor. Yalnızca maçı izlemekle kalmayıp, stadyumu ziyaret edip şehir turlarına katılıyorlar. Aynı zamanda yeme-içme sektörü de maç günlerinden payını fazlasıyla alıyor”dedi.

Bir yanıt yazın