İspanya’da turizm modelini “sıfırlama” gündeme geldi

İspanya turizmi “Sil baştan” diyebilir mi?

Covid 19 salgınından en çok etkilenen turizm destinasyonu olan İspanya’da, seri şekilde; turizmi yeniden canlandırma ve yeni model arayışları konulu toplantılar yapılıyor. “Turizm modelinin evrimi” konulu toplantı öncesi yapılan açıklamada; Barselona’nın eski belediye başkanı ve Hispasat’ın başkanı Jordi Hereu, orta ve uzun vadede İspanyol turizm modelini ‘sıfırlamanın’ gerekli olduğuna işaret ederek, Farklılaştırılmış ve çok az kalabalık bir arz sayesinde kaliteli turizmi çekme bazında yeni senaryoda hazırlama teklifi sundu.

İspanya’da Turizm modelinin evrimi, ne anlama geliyor?

“Turizm modelinin evrimi” konulu ay sonunda yapılacak toplantıda; mevcut krizin üstesinden gelmek ve İspanya’nın dünyadaki ana destinasyonlardan biri konumuna geri dönmek için atılacak adımları analiz edilecek. Bu etkinliğin organizasyon komitesi başkanı, Barselona’nın eski belediye başkanı ve yakın zamanda uydu operatörü Hispasat’ın atanan başkanı Jordi Hereu, “Orta ve uzun vadede, İspanyol turizm modelini ‘sıfırlamak’ ve farklılaştırılmış ve çok az kalabalık bir arz sayesinde kaliteli turizmi çekerek yeni senaryoda liderliği sürdürmek için gereken çabayı ele almak önemlidir.”dedi.

Covid 19, yalnız İspanya’yı mı düşündürüyor?

İspanya ve AB turizm verilerine göre; bu salgından sadece İspanya’da değil Avrupa genelinde büyük ölçüde daralmaya yol açtığı görülüyor.

İspanya’nın turist girişlerinde ve gelirlerinde dünya lideri olması, krizin burada daha fazla etkili olmasına neden oluyor.

Bu süreçte, kısa vadede, Türkiye, İspanya ve Yunanistan gibi ülkelerde, güveni yeniden tesis etmek ve komşu ülkelerden turist alabilmek için; salgının sağlık ve hijyen protokolleri hazırlandı. Ülkeler şimdi, yeni zamana uyumlu hale gelmeye çalışıyor.

Bu aşamada, İspanyol turizmciler, yeni dönemde de istikrarlı büyümek için; orta ve uzun vadede, İspanyol turizm modelinin “sıfırlanması” esasını tartışırken, son yıllarda ziyaretçi sayısının fazlalığı ve kitle turizmi nedeniyle şikayetleri ve 2020’de sıfırlanan turist aktivitesi ile varılan uç noktadan ne gibi dersler çıkarılması gerektiğinin üzerinde durdu.

Kaliteli turiste ne rol biçiliyor?

İspanya şimdilerde, kaliteli denen turistleri; daha fazla harcama kapasitesiyle, aynı zamanda çevreye saygılı ve kültür, tarih ve engin miras sanatıyla ilgilenen turistleri çekme gayreti içinde. Ülkenin gastronomi, alışveriş vb alanlardın gelen turist sayısındaki pay % 15 dolayında.

Yüksek harcama kapasiteli, sanat, kültür ve gastronomi ile ilgilenen uluslararası turizmi çekmeyi hedeflyan İspanyol turizmciler; Güneş ve sahil ürününe bu kadar odaklanmış bir ülkede, turist ürünlerinin bu çeşitliliğini sağlamak için daha farklı çalışma yolları aranması gerektiğini ortaya koydu.

İspanya’nın imajı ne durumda?

Öte yandan COVID-19 krizinden en çok etkilenen ülkelerden biri olan İspanya’da ülkenin uluslararası piyasalardaki imajının da etkilendiği fakat bunun büyük olmadığı ileri sürüldü. Dünya Ekonomik Forumunda açıklanan Ülke Marka Sıralaması Turizm kısmında; dünyanın en rekabetçi birinci ülkesi olan İspanya’da turizmciler imajla ilgili bir sorun olmadığını düşünüyor. İspanya’yı Fransa ve Almanya izliyor. Türkiye ise 43.sırada.

Bir yanıt yazın