Tanıtma bütçesine ilave yapan İspanya’ya; Almanya’dan seyahat talebi artıyor mu?

Almanya’dan İspanya’ya olan seyahat çekinceleri; 30 Eylül’den bu yana Alman Hükümeti’nin yurtdışına seyahat etmeme genel tavsiyesini kaldırmasıyla azalmaya başladı. Danışmanlık firması TrevoTrend’in haftalık raporuna göre 5-11 Ekim haftasında İspanya’ya olan rezervasyon artışı % dolayında artarken, Türkiye’ye yapılan rezervasyonlar % 5, Yunanistan’a yapışan satışlar da % 18 düştü.

Uyarılar kalkınca İspanya tatillerine ilgi arttı mı?

Alman Hükümeti’nin yurtdışına seyahat etmeme genel tavsiyesini kaldırmasıyla birlikte ve turoperatörlerinin ısrarlarıyla İspanya, Almanya pazarında toparlanmaya başladı.

Pazarın hakim ülkelerinden; Türkiye ve Yunanistan’a olan ilgide azalma kaydedildi.

Türkiye, Alman pazarındaki yerini koruyor mu?

TrevoTrend‘in verilerine göre Alman tatilcinin İspanya rezervasyonları % 2 artış kaydetti.

Türkiye’ye yapılan rezervasyonlar 5-11 Ekim haftasında % 5, Yunanistan’da ise % 18 düştü. Rezervasyonların güneş ve sahil destinasyonları arasında dağılımında, İspanya’nın bir önceki haftaya (% 26) neredeyse aynı yüzdeyi korudu. Türkiye’nin birkaç puan kaybettiği (% 29.79’dan % 27.29’a) ve klasik bir kış destinasyonu olan Mısır’ın hafifi yükseldiği görüldü. (% 13.01’den % 14.6’ya).

İspanya yurtdışı tanıtımına 2,5 milyon Avro ilave etti

Diğer yandan İspanya Bakanlar Kurulu, Turespaña’nın yurtdışında bulunan Turizm tanıtma birimleri aracılığıyla uluslararası turizmi teşvik etmesine olanak sağlayacak yaklaşık 2,5 milyon Avro’luk ek harcamayı onayladı.

En yüksek katkılar; 265 bin Avro Londra, 182,5 bin Avro ile Paris, 161 bin Avro ile Tokyo, 122.5 bin Avro ile New York ve 113.5 bin Avro ile Berlin tanıtma birimlerine ayrıldı.

İspanya statistik Ofisi İNE verilerine göre; İspanya, 2019 yılının 8 ayında 58,2 milyon ziyaretçi alırken 2020’de 15,7 milyon turiste kadar geriledi.

Diğer yandan Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre aynı dönemde Türkiye’ye gelen turist sayısı 35,5 milyondan 9,3 milyon dolayında gerilemişti.

Bir yanıt yazın